Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Realizacje domów: dom schowany w jałowcach

Małgorzata Krośnicka

W polskich miastach architekci i działacze miejscy walczą od dawna - lecz bez wielkich, niestety, efektów - z płachtami reklam, zasłaniającymi fasady budynków i szpecącymi przestrzeń. Na szwedzkiej wyspie Gotland można podziwiać inny sposób wykorzystania wielkoformatowych wydruków - dom zasłonięty wizerunkami jałowców.

dom w jałowcach
Dom dzięki pomysłowej elewacji idealnie wtapia się w krajobraz
Fot. Ake E-son Lindman/Murman Arkitekter
Projektując domy wtopione w otoczenie architekci używają różnych sztuczek - lustrzanych fasad, zielonych ścian z żywych roślin. Ulla Alberts i Hans Murman ze sztokholmskiej pracowni Murman Architeker wykorzystali wydruk na winylowej folii, by ich niewielki nowoczesny dom jak najmniej rzucał się w oczy. Wyspa Gotland zabudowana jest tradycyjnymi, drewnianymi domami i władze lokalne niechętnie patrzą na nowoczesną architekturę. Nadrukowany gąszcz wiecznie zielonych jałowców skutecznie kryje prostą bryłę przed oczami przechodniów, tym bardziej, że dom otoczony jest zimozielonymi drzewami stojącymi zaledwie 30 cm od fasady. "Fałszywa" elewacja zamontowana jest na prętach z ocynkowanej stali zaledwie 15 cm od właściwych ścian budynku.

Dom to zbudowana z drewna nieduża, 50-metrowa konstrukcja, wykorzystywana jako wakacyjna siedziba. Wnętrze tworzy duża otwarta przestrzeń dzienna z kuchnią, jadalnią i dwoma tarasami (zlokalizowanymi od wschodu i od zachodu), łazienka, dwie sypialnie i dodatkowe miejsce do spania we wnęce. Dom ogrzewany jest niedużym piecem opalanym drewnem.    Więcej o:

Skomentuj:

Realizacje domów: dom schowany w jałowcach