Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty domów: układanka, czyli nowoczesny dom parterowy

Iwona Mere, architekt

Zamiast tradycyjnych skosów dachu, kłopotliwych zakamarków i schodów, inwestorzy dostali współczesny prostopadłościenny budynek z podłogami blisko poziomu murawy. Klarownie i elegancko podzielona bryła składa się z wyższego, położonego centralnie kubika, otoczonego z trzech stron niższą, transparentną przestrzenią.

projekt domu
Dom jest otwarty na przestrzeń od strony południowej. Z jadalni i salonu można wyjść bezpośrednio na duży drewniany taras
Projekt i wizualizacja architekt Marcin Rubik
Metryczka budynku:

Autor projektu: architekt Marcin Rubik

Powierzchnia użytkowa: 170,5 m2

Powierzchnia zabudowy: 260 m2

Powierzchnia działki: 1900 m2

Kontakt do pracowni architektonicznej: www.marcinrubik.pl; www.rubikarchitekci.pl, tel. 605 265 521

Inwestorzy

Historia powstania projektu domu jest dość wyjątkowa. Inwestorzy, już po wykonaniu płyty fundamentowej, zwrócili się do architekta z prośbą o pomoc, ponieważ nie byli zadowoleni z przygotowanego na ich zamówienie projektu. Mimo że prace budowlane już się rozpoczęły, mieli wiele uwag i chcieli zbadać możliwości wprowadzenia zmian. Planowany dom nie był mały, ale brakowało w nim miejsca do pracy i pomieszczeń gospodarczych, przestrzeni, światła; szczególnie frustrująca była nieustawna kuchnia z małym oknem od wschodu.

Dopiero w drugim podejściu trafili na odpowiedniego projektanta, który nie tylko zrozumiał potrzeby, ale też z podziwu godną zręcznością wpasował w gotowy obrys zupełnie inny dom: funkcjonalny, jasny, przestronny i parterowy.

Po rezygnacji z użytkowego poddasza, salon zyskał duży świetlik. A pięknej kuchni z panoramicznym otwarciem na las może pozazdrościć temu prawie dwustumetrowemu domostwu niejedna znacznie większa rezydencja!

Działka

Dom powstaje na dużej parceli w kształcie równoległoboku, z drogą dojazdową przy zachodniej krawędzi. Dokładną lokalizację budynku określiły fundamenty, przygotowane wcześniej w północno-zachodniej części działki.

Najszersze otwarcia zaplanowano od strony południowej. W przeszklonym narożniku od zachodu znajduje się jadalnia, za nią - kuchnia, całość otacza obszerny taras w kształcie litery "L", wsparty o południową ścianę garażu. Sypialnie z oknami tarasowymi zwróconymi ku wschodowi uzupełnia drugi, mniejszy podest o wyraźnie prywatnym charakterze.

We frontowej (zachodniej) fasadzie dominuje wysunięty garaż, w głębi - pod jego osłoną - znajduje się główne wejście (po lewej) i transparentny kubik jadalni (po prawej stronie).

Od południa i wschodu - gdzie zaplanowane są duże przeszklenia i tarasy - jest najwięcej miejsca w obrębie parceli, co zapewnia atrakcyjne perspektywy oraz ułatwia ochronę prywatności; jak wiadomo, zieleń to naturalne i wdzięczne tworzywo.

Wygląd budynku

Bryła domu składa się z wyższego, położonego centralnie kubika otoczonego z trzech stron niższą, transparentną przestrzenią.

Wewnątrz wyniosłego, wyróżnionego drewnianym deskowaniem masywu znajdują się: garaż, za nim - salon (ze świetlikiem w suficie) oraz łazienka i spiżarnia. Dookoła rozlokowane są kolejno: wejście z garderobą i pomieszczeniem technicznym, gabinet, łazienka, garderoba i sypialnia gospodarzy (połączone w komfortowy apartament) oraz dwie pojedyncze sypialnie. Całości dopełnia przestronna kuchnia i sąsiadujący z nią aneks stołowy.

Niższe ściany domostwa mają inną fakturę; pionowo ułożone drewniane listwy zastępuje tutaj poziomy odcisk szalunków na betonie, efektownie łączący się z dużymi powierzchniami szkła. Warto zwrócić uwagę na proporcje pełnych ścian i przeszkleń, odzwierciedlające orientację i funkcje pomieszczeń; w największe przebicia, od południa, wyposażona jest przestrzeń dzienna, nieco skromniej wypada sekwencja trzech otworów we wschodniej elewacji, a najoszczędniej perforowana jest - oczywiście - północna fasada.

Wnętrza i ich funkcje

Prosta i efektowna bryła to odpowiednie "opakowanie" dla wyjątkowych, współczesnych wnętrz. Co w nich wyjątkowego? Raczej nie metraże - te wypadają zupełnie przeciętnie, pomieszczenia nie są ciasne, ale też nie szokują rozmiarami.

Proste plany - bez uskoków, załamań ścian itp. z pewnością ułatwią umeblowanie i utrzymanie ładu. Otwarta część dzienna jest sercem domu, przestronności dodaje jej możliwość przejrzenia tego obszaru "na wskroś" - od jadalni, przez część wypoczynkową, aż po gabinet Włączony do salonu fragment korytarza sprzyja integracji domowników, a jednoczenie nie pozbawia prywatności. Podoba mi się także rozlokowanie pokojów dzieci i obsługującej je łazienki wokół osobnego odcinka korytarza, za to w sąsiedztwie kuchni. Ta ostatnia to zresztą marzenie większości znanych mi rodzin: 19-metrowa, z zabudową wpasowaną w ukształtowane wzdłuż dwóch wewnętrznych ścian wnęki oraz dużą wyspą. Nie można też zapomnieć o wspaniałymi widoku łączącym kuchnię i jadalnię z otoczeniem

Czy ta przestrzeń powstała pomimo wyjściowych ograniczeń, czy dzięki nim? Trudno powiedzieć Droga do własnego domu może być prostsza, ale o lepszy rezultat byłoby bardzo trudno!

Autor projektu

Architekt Marcin Rubik ukończył Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej. Po 10-letniej praktyce na etacie architekta w dużym koncernie budowlanym, od 2006 roku prowadzi własne biuro projektowe. - Kocham domy parterowe - mówi architekt. - Uważam, że są najwygodniejsze dla mieszkańców i mogą być piękne pod względem architektonicznym. Dom parterowy można tak zaprojektować, że będzie dyskretnie ukryty w otoczeniu, lesie lub ogrodzie i dzięki temu nie zakłóci urody krajobrazu. Lokalizacja wszystkich pomieszczeń na jednym poziomie pozwala stworzyć ciekawe wnętrza, których świetnym uzupełnieniem są tarasy łączące budynek z otoczeniem.

Zobacz też ciekawe pomysły na przebudowę domu

7 dobrych pomysłów na przebudowę domu



Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty domów: układanka, czyli nowoczesny dom parterowy