Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom parterowy

Projekt wybrał i opisał architekt Janusz Kaczorek

Największym atutem parterowych domów jest brak schodów we wnętrzach. Ułatwia to życie nie tylko ludziom starszym czy schorowanym, ale również rodzicom małych dzieci. Za wadę trzeba chyba uznać dosyć duże wymagania co do wielkości działki i jej położenia. Jak zwykle - coś za coś.

Elewacja frontowa
Elewacja frontowa
Wizualizacje: W.M. Pracownia Projektowania Miasta
Główne założenia:

- dom parterowy, wszystkie funkcje zlokalizowane na jednym poziomie

- orientacyjna wielkość domu: 130-180 m2

- liczba mieszkańców: rodzina czteroosobowa - rodzice i dwoje dzieci

Główna zaleta

Dom jest wyrazisty, dzięki proporcjonalnym ścianom szczytowym i umiejętnie zróżnicowanym materiałom elewacyjnym. Zupełnie nie przypomina podobnych do siebie i nijakich niczym rozjechany suflet parterowych domów, jakich dużo na rynku - o niskich ścianach bez charakteru, zwieńczonych nisko opadającym dachem.

Jego wystrój zewnętrzny cechuje elegancka powściągliwość, dzięki czemu mógłby się dobrze znaleźć w każdym towarzystwie. Począwszy od dworków, skończywszy na współczesnych domach-klockach. A co najistotniejsze - wnętrze nie ustępuje zewnętrzu.

Dom ze spadzistym dachem

Powierzchnia użytkowa: 133,2 m2

Powierzchnia zabudowy: 166,5 m2

Minimalna szerokość działki: 23,5 m

Autor: architekt Paweł Wład Kowalski

Kontakt: tel. 058 345 69 26, fax. 058 345 69 27

Usytuowanie na działce

Dom nadaje się na szeroką, ponaddwudziestometrową i stosunkowo krótką działkę - zbliżoną kształtem do kwadratu.

Najważniejsze są dwie boczne elewacje i one narzucają usytuowanie domu oraz kształt działki. Najbardziej eksponowana i najbardziej przeszklona boczna elewacja powinna wychodzić na główną część ogrodu. I warto, by tam było najszerzej i słonecznie. Od tej bowiem strony zaplanowano najważniejsze pokoje w domu: jadalnię, pokój dzienny i dwie sypialnie.

Dobrze, by najbardziej wysunięta ściana (tam, gdzie znajduje się główna sypialnia) znalazła się w odległości co najmniej sześciu metrów od granicy działki. Tam też warto urządzić najatrakcyjniejszą część ogrodu.

Natomiast przeciwległa elewacja ma zupełnie odmienny, zapleczowy charakter (praktycznie bez okien). Z tego powodu można ją bez skrupułów zorientować na północ. Ta strona domu jest tak zaprojektowana, aby można było skracać działkę do minimum - bez szkody dla wnętrza.

Ściana szczytowa garażu jest pozbawiona okien. Dzięki temu dom można postawić w ostrej granicy (jeżeli pozwalają na to przepisy) i zaoszczędzić miejsce na działce. Garaż i wejście do domu są cofnięte. Umożliwia to postawienie jednego lub dwóch samochodów przed domem. Aż się prosi, żeby tę część działki wybrukować. Podobnym materiałem można by wykończyć ogrodzenie i fragment elewacji...

Elewacja frontowa oraz tylna nie mają większego znaczenia - odległość domu od płotu może tam być minimalna.

Elewacje

Elewacje "grają" dwoma motywami. Pierwszy to już wspomniane szczyty dachu, które czynią proporcje płaskiego domu przyjaznymi dla oka. Z tego punktu widzenia ważną funkcję pełnią też delikatne elementy ciesiołki nadające domowi specyficzny styl, którymi okraszono ściany szczytowe. Drugim motywem są subtelne zestawienia różnych materiałów wykończeniowych: barwnego tynku, cegły klinkierowej i szalunku drewnianego. Kolorowe płaszczyzny ocieplają chłodne białe ściany i podkreślają dobre proporcje domu. Równie dobrze można by zresztą wprowadzić na elewacje inne materiały (kamień, laminaty, ceramikę), zachowując te same proporcje.

Część dzienna

Dom jest klasycznie podzielony na strefę dzienną i nocną (prywatną). Na lewo od wejścia znajdują się trzy sypialnie z łazienką i pralnią. Po prawej - część dzienna: kuchnia ze spiżarnią i pokój. Po minięciu przedsionka przed wchodzącymi otwiera się zapraszająco szeroka perspektywa pokoju dziennego z dużymi oknami na pierwszym planie.

Zwraca uwagę bardzo sprawnie poukładane wnętrze - z minimalną powierzchnią komunikacji (jeden korytarz przy sypialniach)!

Równie dobrze rozwiązana jest strefa wejścia do domu. Wejście z garażu i wejście z zewnątrz schodzą się we wspólnym przedsionku, co jest niewątpliwa zaletą - nie tak często spotykaną. Jedna wspólna garderoba dla przyjeżdżających (domowników) i przychodzących (gości) oznacza oszczędność miejsca. Przedsionek jest przestronny i jednocześnie pełni rolę garderoby oraz holu wejściowego.

Dobrze usytuowano w.c., co nie zawsze się udaje w małych domach. Tu pomieszczenie zostało odizolowane od reszty wnętrz drzwiami przedsionka.

Na uwagę zasługuje to, że w domu o niewielkiej powierzchni znalazły się aż trzy pomieszczenia gospodarcze i mały schowek we wnęce przy garażu.

A skoro jesteśmy przy schowkach - proszę zauważyć, że w każdej sypialni znajduje się pokaźnych rozmiarów szafa wnękowa!

Pewnym mankamentem części dziennej jest niedostatek miejsca przy kominku. Trochę tam za ciasno na wygodną kanapę na kilka osób. Brakuje "oddechu". Do rozważenia jest zamiana miejscami stołu i kanapy. Trudno, będzie trochę dalej z kuchni do stołu, ale za to wokół foteli i kanapy zrobi się przestronniej i widniej.

Zwróćmy uwagę na to, że dom da się łatwo modyfikować, co nie zepsuje pozytywnego wrażenia całości. Można na przykład powiększyć garaż do dwustanowiskowego, rozciągając dach w bok. Można stworzyć dom bliźniaczy, stykając dwa symetryczne domy garażami, lub dodać przestrzeni dwóm mniejszym sypialniom, przedłużając dom w głąb ogrodu. Na zmiany pozwalają prosty, uporządkowany plan domu i przemyślany kształt dachu. To niewątpliwie największa zaleta projektu.

Część prywatna

Na część prywatną, czytelnie wydzieloną od reszty domu, składają się trzy dobrze rozplanowane sypialnie. W każdej znajdują się wspomniane szafy wnękowe - o uczciwych gabarytach. Ponadto w dwóch dziecięcych jest miejsce do pracy. I co najważniejsze - w każdej z nich przewidziano przytulne miejsce na łóżko. Rodzice mają jeszcze bonus w postaci szerokich drzwi do ogrodu. Nie ma to jak poranna kawa na łonie natury...

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

Skomentuj:

Dom parterowy