Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dom z rodzinną kuchnią

Projekt wybrała i opisała architekt Iwona Mere

Odpowiednio duża kuchnia może stać się pokojem rodzinnym - gdzie podczas szykowania posiłku omówimy wyniki meczu, wypełnimy formularze podatkowe albo pomożemy dzieciom odrobić lekcje.

Elewacja północna, dom z rodzinną kuchnią
Elewacja północna, dom z rodzinną kuchnią
Wizualizacja: ARCHIPELAG
Główna zaleta: nowoczesny, parterowy budynek z płaskim dachem ma wyjątkowo atrakcyjną kuchnię, której rozmiary i położenie zachęcają do wspólnego gotowania, jedzenia oraz spędzania czasu. Pomieszczenie o powierzchni prawie 40 m2 znajduje się o pół poziomu wyżej niż reszta domu. Dzięki temu z jadalni można zajrzeć do pokoju dziennego, a znad blatów kuchennych rozciąga się doskonały widok na front parceli. Taka rodzinna przestrzeń będzie dobrą przeciwwagą dla reprezentacyjnego salonu i prywatnych rejonów domu z osobnymi pokojami dla rodziców i dzieci.

DOM PARTEROWY Z GARAŻEM

Powierzchnia użytkowa: 262,8 m2 + garaż 29,8 m2

Powierzchnia zabudowy: 315,4 m2

Min. wymiar działki: 29,7x28,6 m

Autor: architekt Artur Wójcik

Kontakt: (71) 798 38 38

W tym domu panuje doskonała równowaga. Efektowna część dzienna zachęca do wspólnego spędzania czasu. Jednocześnie nikomu nie będzie brakować prywatności, a odizolowane od siebie, obszerne sypialnie zagwarantują domownikom dużo swobody.

Część dzienna

W projekcie zwraca uwagę niestandardowo i ciekawie zorganizowana kuchnia o dużej powierzchni oraz rozbudowanym programie. Może stać się wygodną rodzinną enklawą.

  • Jest dobrze powiązana z innymi pomieszczeniami części dziennej. Otwarta kuchnia to sposób na ciepły, integracyjny klimat całego domu. Jednak nie wszyscy chcą, by domowy rozgardiasz otwierał się również przed oczami gości. W prezentowanym projekcie kuchnia jest położona o pół kondygnacji wyżej niż reszta domu i choć można ją otworzyć w stronę imponującego salonu, pozostaje odrębną strefą. Dzięki różnicy poziomów wnętrze nie będzie widoczne dla osób przebywających w salonie, dlatego można z niego korzystać bez skrępowania, nie naruszając reprezentacyjnego charakteru innych rejonów. To także jedyne miejsce z widokiem na front parceli, co docenią zwolennicy tradycyjnych rozwiązań.

  • Mieści duży stół. Wielu rodzinom, zwłaszcza tym z małymi dziećmi, potrzebny jest w kuchni porządny, pełnowymiarowy stół, służący nie tylko jako miejsce rodzinnych posiłków, ale i do pracy, a nawet do wspólnej zabawy. Taka lokalizacja obszaru stołowego ułatwia nadzór nad maluchami oraz sprzyja utrzymaniu porządku poza kuchnią, choćby w pokoju dziennym, gdzie w razie czego można wprowadzić niespodziewanego gościa. Warunek wygody to odpowiednio duży metraż pomieszczenia, które powinno pomieścić zarówno jadalnię, jak i kompletny ciąg roboczy.

  • Umożliwia stworzenie wygodnego ciągu technologicznego. Efektowne rozwiązania nie usprawiedliwiają lekceważenia ergonomii. Wręcz przeciwnie - praktyczne wymogi są kluczem i podstawą atrakcyjnej aranżacji, pozwalają pracować bez nadmiernego wysiłku i ułatwiają utrzymanie porządku. Na powierzchni prawie 40 m2 wystarczy miejsca na rozbudowany ciąg roboczy, wyspę kuchenną, a także porządny komplet stołowy.

  • Łatwo wnosić do niej zakupy. Kuchnia ma bezpośrednie połączenie z garażem, który zaplanowano pod nią i częściowo zagłębiono w gruncie, wykorzystując różnicę wysokości. W podpiwniczeniu znalazły się też pomieszczenie gospodarcze oraz schody prowadzące na główny poziom domu. Z tego przejścia będą zapewne najczęściej korzystać domownicy, to również droga, którą najłatwiej przenosić z samochodu do lodówki i spiżarni produkty spożywcze oraz inne zapasy.

    Cały ten duży i w zasadzie jednopoziomowy dom ma bardzo przejrzysty układ funkcjonalny. Strefa wspólna to oprócz kuchni bardzo przestronny salon o powierzchni prawie 50 m2, wysoki na półtorej kondygnacji. Dodatkowo poszerzają go komunikacyjne pasaże poprowadzone wzdłuż skrzydeł mieszczących sypialnie.

    Lokalizacja i wygląd domu

    Taki budynek warto wznieść na dużej, podmiejskiej parceli o powierzchni ponad 1000 m2 i szerokości co najmniej 30 m. Rozłożysty dom zajmuje sporo miejsca, a przeszklone fasady nie powinny się znajdować zbyt blisko granic działki, bo zamiast dostarczać mieszkańcom pięknych widoków, będą ograniczać ich prywatność. Dobremu wykorzystaniu działki sprzyja wpasowanie miejsc parkingowych w obrys budynku i ukrycie ich pod nawisem kuchni. Aby zgodnie z założeniami projektowymi czerpać zyski z nasłonecznienia, projektant zaleca, by wjazd ulokować od północy.

    Budynek o kubicznej formie z płaskim stropodachem ma charakterystyczne, współczesne przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu oraz świetliki. Znakomicie rozwiązują one problem doświetlenia centralnej części rozległego, parterowego domostwa.

    Południowa elewacja jest przeszklona niemal w całości, a przed nadmiarem słońca lub wglądem postronnych osób do wnętrz zabezpieczają zewnętrzne żaluzje. Wzdłuż bocznych ścian domu - po wschodniej i zachodniej stronie - rozmieszczono prywatne pokoje domowników, gabinet oraz łazienki. Wszystkie pomieszczenia (oprócz odsuniętych od ścian zewnętrznych toalety oraz garderoby) są doświetlone dużymi taflami szkła, ujętymi - podobnie jak w południowej, ogrodowej fasadzie - w ramy z aluminium i wyposażonymi w systemowe żaluzje. Najmniej okien znajdzie się od frontu. Na tę stronę otwiera się tylko zawieszona nad parkingiem część kuchenno-jadalniana. Obramowująca ją loggia wygląda bardzo nowocześnie, choć będzie funkcjonować tak samo jak tradycyjny kuchenny podcień czy ganek - ograniczy wgląd z ulicy do wnętrza, a także umożliwi gospodarzom dyskretny nadzór nad strefą wejścia i wjazdu.

    • Więcej o:

    Skomentuj:

    Dom z rodzinną kuchnią