Jakie pnącza na zacienioną elewację
Mam na skraju działki gołą, bardzo dużą ścianę domu. Zależy mi na wysłonięciu tego strasznego betonu. Jest to duża powierzchnia, więc szukam pnącza lub jakiejś roślinności która szybko rośnie. Muszę też pomyśleć o tym, jak taka elewacja będzie wyglądała zimą. Dodam, że miejsce jest zacienione. Jakich roślin mogę użyć? Anna N.





W cienistych miejscach niezawodna jest hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), o niezwykle pachnących kwiatach. Może się ona wspinać dość wysoko dzięki korzonkom przybyszowym, które wrastają w powierzchnię podpory. Doskonale więc nadaje się na mur. Jeśli chce Pani puścić pnącze po kratce, to powinna być ona wykonana z nieheblowanych deszczułek. Po kilku latach korzenie hortensji grubieją, a pędy boczne odstają od podpory na długość 60-80 cm. Na ich końcach w czerwcu rozwijają się talerzowate, pachnące kwiatostany. Przez cały sezon roślinę zdobią sercowate liście. Cień nie przeszkadza również kokornakowi wielkolistnemu (Aristolochia macrophylla). Ten gatunek wspina się za pomocą wijących się pędów, dla których najlepszą podporą są proste pręty. Jego liście są wyjątkowo duże (do 30 cm średnicy), nachodzą się na siebie dachówkowato. Oryginalne, żółtozielone kwiaty przypominają fajkę. Stanowią one pułapkę dla owadów zapylających. Ozdobne są też ich owoce.
Polecam także wprost idealny do cienia bluszcz pospolity 'Goldheart' (Hedera helix). Jest to bardzo ozdobne pnącze ze względu na swoje dwubarwne liście - ciemnozielone ze złocistożółtym środkiem, pozostające na pędach przez cały rok. Doskonale wspina się po murach i podporach, przyczepiając się do nich małymi korzonkami przybyszowymi. Może też być stosowane jako roślina okrywowa, ponieważ potrafi bardzo szczelnie przykryć liśćmi każdą powierzchnię w ogrodzie. Pędy tego bluszczu osiągają do 6 m długości.