Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Luksfery - ściany, dekoracje, obudowy kabin z pustaków szklanych

Renata Kielich

Z pustaków szklanych można budować ściany działowe, dekoracyjne ścianki wewnętrzne i obudowy kabin prysznicowych czy barków. Można nimi wypełniać otwory okienne, a także używać ich na ściany dzielące tarasy między domami szeregowymi.

Pustaki szklane przez większość użytkowników nazywane są luksferami. Zdarza się, że nazwa ta - jako lepiej kojarzona i więcej mówiąca - pojawia się nawet w niektórych sklepach budowlanych czy ulotkach producentów. Tak naprawdę jednak popularne dziś szklane "cegły" to pustaki szklane, a nie luksfery.

Pustaki czy luksfery?

Te dwa materiały różnią się między sobą przede wszystkim budową, a także przepuszczalnością światła. Luksfery to pełne kształtki szklane. W latach 60. stosowano je często w budynkach przemysłowych i do budowy świetlików na klatkach schodowych. Produkowano je przeważnie w jednym, niebieskawozielonym kolorze. Ściany z luksferów przepuszczają około 60% światła.

Dziś luksferów prawie się nie stosuje. Zastąpiły je dużo ładniejsze pustaki szklane. Nie są one - jak luksfery - pełne, ale zgrzewane z dwóch wytłoczonych części. Między nimi, w środku, pozostawiona jest pustka powietrzna.

Mogą być barwione w masie (wtedy kolor jest delikatny i stonowany) albo powierzchniowo (wtedy mają intensywne, żywe kolory). Zewnętrzne brzegi pustaków są szorstkie i białe (producenci mówią, że są "białkowane"), aby zaprawa cementowa, której używa się do połączenia poszczególnych kształtek, nie była widoczna i miała większą przyczepność.

Przepuszczalność światła pustaków wykonanych ze szkła przezroczystego (gdy światło pada prostopadle) wynosi 75%, kolorowych zaś - 50-70% (zależy to przede wszystkim od intensywności barwy).

Pustaki o specjalnych cechach. U niektórych producentów można zamówić pustaki kuloodporne lub o podwyższonych parametrach wytrzymałościowych (przeznaczone na podłogi).

Gładka ściana albo kolor z falą

Obtłuczone zielonkawe ścianki, jakie zachowały się jeszcze w wielu starych budynkach, wyglądają zniechęcająco. Współczesnym ściankom z pustaków szklanych nie można jednak odmówić urody, a producenci oferują naprawdę duży ich wybór. Możemy wybierać między kształtkami kolorowymi lub bezbarwnymi, matowymi lub błyszczącymi, gładkimi albo o różnej fakturze, w rozmaite wzory, na przykład chmurki, krople deszczu, fale, kratki czy prążki. Niektóre firmy przyjmują nawet zamówienia na wykonanie wzorów według projektu dostarczonego przez klienta.

Przegroda zbudowana z pustaków szklanych może dawać ostre światło albo też miękko rozpraszać je w pomieszczeniu - będzie to zależało od tego, jaki rodzaj szklanych kształtek się zastosuje. Pustaki gładkie przepuszczają światło podobnie jak szyby, matowe (jedno- lub obustronnie) zupełnie uniemożliwiają obserwację tego, co dzieje się za ścianą, a mimo to wypełniają pomieszczenie światłem. Te, które mają powierzchnię pofalowaną, rozmywają i zniekształcają kontury przedmiotów znajdujących się po drugiej stronie.

Jak zbudować ściankę z pustaków szklanych

Są na to dwa sposoby. Pierwszy, bardziej tradycyjny, polega na murowaniu ścianki kształtek szklanych na zaprawę cementową, drugi - na montażu pustaków na specjalnej ramie aluminiowej lub PVC. Pierwszy sposób jest trudniejszy i bardziej pracochłonny.

Łączenie na zaprawę - tradycyjne.

Szklaną przegrodę łączy się ze ścianami i stropami za pośrednictwem stalowej ramy obwodowej osadzonej za pomocą dybli lub kołków. Miejsca styku ramy i ściany uszczelnia się montażową pianką poliuretanową.

Zaprawa cementowa używana do łączenia szklanych kształtek powinna być gęsta, z dodatkiem plastyfikatora; nie należy stosować zapraw szybko wiążących. Szerokość spoin powinna wynosić od 6 do 15 mm. W utrzymaniu ich stałej szerokości pomagają specjalne krzyżyki montażowe (podobne do tych, jakie stosuje się do układania glazury).

Jeżeli wznoszona ściana będzie narażona na działanie deszczu i śniegu, do zaprawy trzeba zastosować domieszki poprawiające jej wodoodporność. Po wyschnięciu zaprawy murarskiej spoiny warto wypełnić zaprawą do spoinowania - taką samą jak do płytek ceramicznych.

Montaż pustaków na ramie ze specjalnych profili.

Polega na ułożeniu pustaków na ramie z profili (łączników) poziomych i pionowych z PVC lub aluminium, które - po zmontowaniu kolejnych rzędów pustaków - wypełnia się specjalną gotową zaprawą. Ramy obwodowe oraz łączniki utrzymują pustaki w żądanym miejscu i tworzą formę podczas wypełniania jej zaprawą, a później zapewniają estetyczne wykończenie spoin.

Niektórzy producenci oferują też suche systemy montażu ścianek szklanych, które zyskują sobie zwolenników, ponieważ praca przy takim suchym montażu jest dużo czystsza i krótsza. Prace rozpoczyna się od złożenia ramy zewnętrznej - profile ram spina się za pomocą specjalnych kątowników. Następnie wypoziomowaną ramę mocuje się dyblami do trzech płaszczyzn (np. do dwóch ścian i podłogi lub do podłogi, ściany i stropu). Następnie w odpowiednie przegródki w ramie wciska się pustaki. Po ułożeniu całej ścianki spoiny między pustakami należy wypełnić masą silikonową.

Skomentuj:

Luksfery - ściany, dekoracje, obudowy kabin z pustaków szklanych