Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pustaki szklane

(Odpowiada: Monika Karda)

Nie możemy się zdecydować, czy w naszym nowym domu połączyć jadalnię z kuchnią, czy też je jednak jakoś rozdzielić. Ze względu na oświetlenie, zbudujemy chyba ścianę z pustaków szklanych, która pomieszczenia rozdzieli, ale będzie przepuszczać światło. Jak się ją stawia?

Ściana z pustaków szklanych może dzielić i zdobić, nie może jednak pełnić funkcji nośnych, a więc nie należy na niej opierać żadnych elementów konstrukcyjnych.
Ściana z pustaków szklanych może dzielić i zdobić, nie może jednak pełnić funkcji nośnych, a więc nie należy na niej opierać żadnych elementów konstrukcyjnych.
Fot. VITROSILICON
Więcej lub mniej światła

Ściany z pustaków szklanych zwykle stawia się tam, gdzie wskazane jest doświetlenie pomieszczenia światłem docierającym z innego wnętrza. Pustaki takie mogą być białe lub barwne, błyszczące, matowe lub satynowane. Kolorowe pustaki otrzymuje się przez barwienie w masie lub malowanie powierzchniowe. Pustaki barwione w masie charakteryzują się pastelowymi odcieniami i stałością barwy. Pustaki barwione powierzchniowo mają intensywniejsze kolory lub opalizujące perłowe odcienie. Pustaki wykonane ze szkła przezroczystego mają 80% przepuszczalności światła (padającego prostopadle), a ze szkła kolorowego - około 60%, zależnie od intensywności barwy. Wybierając wzór pustaków, należy zwracać uwagę, czy mają dawać ostre światło, czy też miękko rozpraszać je w pomieszczeniu; a jeśli przegroda ma być barwna, to czy wybrany kolor będzie pasował do wystroju wnętrza.

Murowanie ściany z pustaków

Pustaki szklane można łączyć tradycyjną zaprawą cementową ze zbrojeniem z prętami stalowymi w spoinach. Należy przy tym pamiętać, że szkło nie odciąga z zaprawy wilgoci, dlatego powinna ona zawierać mniej wody niż stosowana do łączenia cegieł ceramicznych czy wapienno-piaskowych.

Uwaga! Wszelkie zabrudzenia powierzchni pustaków zaprawą należy niezwłocznie usuwać, ponieważ w miarę jej zasychania będzie to coraz trudniejsze.

Po wymurowaniu ściany szczeliny między pustakami wypełnia się zaprawą do spoinowania płytek ceramicznych.

Ściany z pustaków szklanych coraz częściej stawia się na specjalnych konstrukcjach, które zapewniają im wytrzymałość i sztywność. Konstrukcja taka to okalająca ścianę rama z profili aluminiowych lub stalowych oraz zbrojenie z prętów pionowych i poziomych, które układa się w spoinach między pustakami.

Zamiast prętów zbrojeniowych można też użyć ułatwiające murowanie drabinki montażowe. Pustaki - po ułożeniu w drabinkach - zalewa się specjalną zaprawą, która łączy je, wypełniając szczeliny. Brzegi drabinek stanowią wykończenie (zamiast tradycyjnych spoin).

O czym powinien pamiętać wykonawca

Dla ułatwienia i usprawnienia murowania ścianek z pustaków szklanych na tradycyjną zaprawę stosuje się krzyżyki dystansowe. Zapewniają one zachowanie jednakowych spoin na całej długości i wysokości ściany, a od tego zależy jej ładny wygląd.

W miejscu połączenia pustaków z ramą obwodową należy zastosować warstwę dylatacyjną, która uniemożliwi przenoszenie naprężeń na kruchą, szklaną ścianę. Szerokość warstwy dylatacji w dolnej poziomej części ramy powinna wynosić nie mniej niż 5 mm, a na pozostałym obwodzie ramy - 20 mm.

Jako materiały do wypełnienia dylatacji na obwodzie ramy stosuje się styropian, wełnę mineralną lub płytę pilśniową porowatą o masie objętościowej około 0,4 g/cm3.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pustaki szklane