Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Systemy suchej zabudowy do ścian działowych: montaż krok po kroku

Zbigniew Jankowski

Systemy suchej zabudowy wnętrz stosowane są w Polsce od ponad 20 lat. To powszechny, tani i szybki sposób wykończenia nie tylko poddaszy domów jednorodzinnych, ale też wnętrz w budynkach wielokondygnacyjnych.

ściany działowe, systemy suchej zabudowy, płyty kartnowo-gipsowe
Systemy suchej zabudowy stwarzają nieograniczone możliwości wykańczania wnętrz
Fot. Shutterstock.com/Ruta Saulyte Laurinaviciene

Zabudowa ściany

Przy zastosowaniu suchej zabudowy nie ma tak dużej ilości wilgoci technologicznej, jak przy robotach mokrych i nie trzeba sezonować tynków, ani posadzek. Zdecydowanie łatwiej także dostarczyć materiały na plac budowy i do konkretnych pomieszczeń ze względu na różnorodny format płyt i zróżnicowaną długość stalowych profili, z których wykonuje się ruszt.

Obecnie największą popularnością cieszą się płyty gipsowo-kartonowe. Płyty gipsowo-włóknowe i drewnopochodne (OSB i mfp) są wybierane znacznie rzadziej - zazwyczaj na podłogę.

Decydując się na wykonanie suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych, należy przede wszystkim zatrudnić profesjonalną ekipę, która zrobi to porządnie. Jakość wykonania obudowy zależy także od zastosowania kompletnego systemu. Najlepiej, aby pochodził on od jednego producenta.

Sucha zabudowa krok po kroku

Ściany działowe z płyt g-k

Stelaż do ściany działowej w systemie gipsowo-kartonowym jest niezwykle prosty. Składa się z profili przyściennych i przysufitowych UW oraz słupków CW, i występuje w trzech rozmiarach - 50 mm, 75 mm i 100 mm. Nie ma tu dodatkowych uchwytów. Profile zazwyczaj mocuje się bezpośrednio do podłóg i sufitów.

Jakie profile do ścianki działowej?

Wykonanie. Profile UW można przed montażem okleić pasem specjalnej pianki wygłuszającej, tłumiącej drgania i dźwięki. Słupki CW wstawia się pionowo w uprzednio zamontowane UW co 40 cm i do nich przykręca płyty (także ustawione pionowo). Styk pionowy dwóch płyt zawsze musi znajdować się precyzyjnie na środku słupka. Dodatkowo wycisza się takie ściany przez wypełnienie ich wełną mineralną.

Montaż systemów suchej zabudowy

Ruszt można obłożyć obustronnie jedną lub dwiema warstwami płyt gipsowo-kartonowych. Przykręca się je czarnymi (fosfatowanymi, czyli zabezpieczonymi antykorozyjnie) wkrętami z gwintem do stali, o odpowiedniej długości. Po obłożeniu pojedynczym ściana ma grubość 75 mm, 100 mm lub 125 mm w zależności od szerokości zastosowanych profili. Obłożenie podwójne daje znacznie większą stabilność ściany, zwłaszcza gdy druga warstwa płyt jest przesunięta względem pierwszej.

Uwaga! Do wykonania otworów drzwiowych oraz innych otworów w ścianach stosuje się profile ościeżnicowe wykonane z blachy zimnogiętej o grubości 2 mm. Mają rozmiary takie same jak profile CW. Mocuje się je w profilach przypodłogowych i przysufitowych UW za pomocą specjalnych kątowników stalowych i śrub z płaskim łbem i nakrętką. Do profili ościeżnicowych, które wzmacniają krawędzie otworu drzwiowego montuje się nadproże przycięte z profilu UW.

Ze standardowych profili można także robić ściany o zwiększonej grubości, kryjące w sobie instalacje hydrauliczne i kanalizację. Buduje się wtedy dwie ściany w odpowiednim odstępie od siebie i spina je ze sobą.

Do ścian łukowych mają zastosowanie profile UW fabrycznie ponacinane, aby można było wygodnie je uformować. Tu słupki CW wstawia się gęściej - co 30 cm.
    Więcej o:

Skomentuj:

Systemy suchej zabudowy do ścian działowych: montaż krok po kroku