Systemy suchej zabudowy do ścian działowych: montaż krok po kroku
Systemy suchej zabudowy wnętrz stosowane są w Polsce od ponad 20 lat. To powszechny, tani i szybki sposób wykończenia nie tylko poddaszy domów jednorodzinnych, ale też wnętrz w budynkach wielokondygnacyjnych.
Zabudowa ściany
Obecnie największą popularnością cieszą się płyty gipsowo-kartonowe. Płyty gipsowo-włóknowe i drewnopochodne (OSB i mfp) są wybierane znacznie rzadziej - zazwyczaj na podłogę.
Decydując się na wykonanie suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych, należy przede wszystkim zatrudnić profesjonalną ekipę, która zrobi to porządnie. Jakość wykonania obudowy zależy także od zastosowania kompletnego systemu. Najlepiej, aby pochodził on od jednego producenta.
Sucha zabudowa krok po kroku
Ściany działowe z płyt g-k
Jakie profile do ścianki działowej?
Montaż systemów suchej zabudowy
Uwaga! Do wykonania otworów drzwiowych oraz innych otworów w ścianach stosuje się profile ościeżnicowe wykonane z blachy zimnogiętej o grubości 2 mm. Mają rozmiary takie same jak profile CW. Mocuje się je w profilach przypodłogowych i przysufitowych UW za pomocą specjalnych kątowników stalowych i śrub z płaskim łbem i nakrętką. Do profili ościeżnicowych, które wzmacniają krawędzie otworu drzwiowego montuje się nadproże przycięte z profilu UW.
Ze standardowych profili można także robić ściany o zwiększonej grubości, kryjące w sobie instalacje hydrauliczne i kanalizację. Buduje się wtedy dwie ściany w odpowiednim odstępie od siebie i spina je ze sobą.
Do ścian łukowych mają zastosowanie profile UW fabrycznie ponacinane, aby można było wygodnie je uformować. Tu słupki CW wstawia się gęściej - co 30 cm.
- Więcej o:
System suchej zabudowy do sufitów podwieszanych
Ile kosztują ściany działowe
Czy oszczędzać na tynkach wewnętrznych
Ile kosztuje wykonanie zabudowy poddasza?
Odpadający tynk wewnętrzny
Problemy z zabudową poddasza: mokre płyty gipsowo-kartonowe
Przygotowania przed nanoszeniem tynków wewnętrznych
Tradycyjny tynk cementowo-wapienny