Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Środki do czyszczenia zapraw budowlanych

Tekst: Monika Karda

Na cokołach, elewacjach czy tarasach często spotkać można ślady zaprawy cementowej - pozostałości po niestarannym murowaniu, klejeniu lub spoinowaniu. Oto proste sposoby i preparaty na usunięcie takich zanieczyszczeń.

Do czyszczenia zabrudzonej powierzchni używa się narzędzi, którymi nie można jej uszkodzić: gąbek, pac gąbkowych lub miękkich szczotek.
Do czyszczenia zabrudzonej powierzchni używa się narzędzi, którymi nie można jej uszkodzić: gąbek, pac gąbkowych lub miękkich szczotek.
Zamiast tradycyjnie stosowanego roztworu kwasu solnego - do czyszczenia płytek ceramicznych, kamiennych i klinkierowych z resztek zaprawy lepiej użyć jednego z wielu dostępnych na rynku nowoczesnych preparatów czyszczących.

Co można wyczyścić?

 • Świeże zabrudzenia po zaprawach budowlanych - cementowych i wapiennych - najlepiej od razu zmywać czystą wodą. Jeśli się tego nie zrobi w odpowiednim czasie, dokładne oczyszczenie podłoża będzie bardzo kłopotliwe, a intensywne szorowanie może tylko doprowadzić do uszkodzenia zabrudzonej powierzchni.

 • Stare zabrudzenia. Do takich zabrudzeń potrzebne są specjalne środki przeznaczone do usuwania pozostałości po zaprawach cementowych. W zależności od stopnia rozcieńczenia takie preparaty zmywają niewielkie i świeże plamy albo grube, stare zabrudzenia.

  Środki służące do usuwania zabrudzeń z cementu nadają się również do zmywania brudu, osadów i plam powstałych z minerałów zawartych w wodzie, rdzy itp.

  Preparaty - nie na kamieniu

  Preparaty służące do usuwania zabrudzeń cementowych można stosować na większości typowych podłoży spotykanych w budownictwie: płytkach ceramicznych (glazurze, terakocie, gresie) i cegłach klinkierowych, a także na powierzchniach chromowanych, lakierowanych, ze stali szlachetnej i tworzyw sztucznych, oprócz drewnianych (np. parkiet) i kamiennych. Preparaty do usuwania resztek zapraw zwykle mają kwaśny odczyn, mogą więc uszkadzać powierzchnię materiałów wrażliwych na kwasy, jak na przykład kamienie zawierające związki żelaza, które pod ich wpływem mogą ulec przebarwieniu na kolor żółto-brązowy. Przed zastosowaniem konkretnego preparatu warto więc sprawdzić jego działanie na materiał w niewidocznym miejscu.

  Uwaga! Preparaty o silnym działaniu służące do usuwania pozostałości zapraw nie powinny mieć zbyt długiego kontaktu ze spoinami cementowymi, aby ich nie uszkodziły. Nierozcieńczony preparat może nawet spowodować całkowite wymycie zaprawy lub jej przebarwienie.

  Jak stosować?

  Większość preparatów można stosować na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Oczyszczanie zazwyczaj rozpoczyna się od zwilżenia okładziny. Następnie pokrywa się ją preparatem czyszczącym - rozcieńczonym lub nie, zależnie od stopnia zabrudzenia powierzchni. Preparat pozostawia się na niej na kilka do kilkunastu minut. Dokładny czas, po którym preparat powinien zadziałać, producenci podają na opakowaniu. Po jego upływie zabrudzenia usuwa się gąbką lub szczotką. Na koniec czyszczoną powierzchnię należy zmyć obficie wodą i odczekać, aż wyschnie. Jeśli zabrudzenia są nadal widoczne, opisane wyżej czynności trzeba powtórzyć.  • Więcej o:

  Skomentuj:

  Środki do czyszczenia zapraw budowlanych