Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co warto wiedzieć, przed zakupem mozaiki podłogowej lub drewnianego bruku

Paweł Kozakiewicz

Na rynku podłóg drewnianych, jak na każdym innym, stosuje się różne triki. Warto wiedzieć, jak nie wpaść w marketingową pułapkę.

bruk drewniany
Wszystkie drewniane pokrycia podłogowe dzielone są na klasy jakościowe. Im wyższa, tym ładniej wyglądać będzie podłoga.
Fot. Haro
Kostka brukowa oraz listewki do podłóg przemysłowych i mozaik, w zależności od obciążenia wadami drewna (jego estetyki i jakości), dzielą się na klasy:

najlepsza - o symbolu koła,

średnia - o symbolu trójkąta,

gorsza - o symbolu kwadratu.

Niezależnie od tej klasyfikacji, producenci mogą sprzedawać wyroby podłogowe w klasie wolnej, której nadają dowolną nazwę i definicję. Często dochodzi tu do subtelnych nadużyć.

Ze względów marketingowych klasa wolna bywa opisywana jako klasa I lub wyborowa. Następuje naturalne i zarazem pozytywne skojarzenie z najlepszą klasą według dawnego podziału materiałów podłogowych (klasa I, II i III), a słowo "wyborowa" sugeruje wysoką jakość. W rzeczywistości zaś taka klasyfikacja może oznaczać produkt niskiej jakości, w porównaniu w wymogami najgorszej znormalizowanej klasy, znacznie bardziej obciążony wadami.

Zdarza się też, że klasa wolna jest tak nieprecyzyjnie zdefiniowana, że nie wiadomo, jakie wady, o jakiej wielkości i liczbie są w niej dopuszczalne, co utrudnia zareklamowanie na przykład zbyt dużych sęków czy widoczne kawałki wrośniętej kory.

Ważne dokumenty

Przy różnych inwestycjach, w tym podłogowych, analiza norm tematycznych i przepisów to zwykle odstręczająca lektura, na którą zwyczajnie nie mamy czasu ani cierpliwości. Mimo to, szczególnie przy dużych (i kosztownych) realizacjach, warto sięgnąć po te dokumenty, aby dokładnie wiedzieć, czego się spodziewać i wymagać. Nawet pobieżne zapoznanie się z ich treścią, pozwoli na lepszą ocenę producenta lub wykonawcy (stwierdzenie, czy mamy do czynienia z solidnym i profesjonalnym partnerem), następnie umożliwi sporządzenie właściwie brzmiącej umowy, a w ostateczności - jeśli zajdzie taka potrzeba - pomoże w dochodzeniu swoich racji.

PN-EN 14761:2006 Podłogi drewniane. Parkiet z drewna litego. Listewki do układania pionowego i na płask do powierzchni podłoża oraz kostka brukowa.

PN-D-94070:1999 Kostka brukowa drewniana. Wymagania i badania.

423/2006 Warunki techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych.Część B: Roboty wykończeniowe. Zeszyt 2: Posadzki z drewna i materiałów drewnopochodnych. Instytut Techniki Budowlanej (Instrukcje, Wytyczne, Poradniki 423), Warszawa 2006.

PN-EN 14293:2007 Kleje. Klej do przyklejania posadzki mozaikowej do ślepej podłogi. Metody badań i wymagania minimalne.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Co warto wiedzieć, przed zakupem mozaiki podłogowej lub drewnianego bruku