Układanie wykładziny elastycznej
Jestem w trakcie generalnego remontu domu, w którym mieszkam. Zakres robót powiększa się, a prace przeciągają. W kuchni została zerwana stara posadzka, a nowa będzie dopiero w przyszłym roku. Żeby jakoś funkcjonować na tym "placu budowy", kupiłam wykładzinę elastyczną. Jak ją położyć, by nie marszczyła się, a jej krawędzie nie wywijały? Czy w kuchni da się taką wykładzinę w ogóle utrzymać w czystości? Anna B., Jazgarzew
Przygotowanie podłoża pod wykładzinę elastyczną
Wykładziny PVC (zwane też winylowymi lub elastycznymi) to pokrycia cienkie - wraz z warstwą podkładu mają grubość od 5 do 8 mm (najczęściej - 6 mm). Ich zalety to sprężystość i miękkość, które jednak mogą okazać się denerwującymi wadami, jeśli położymy je na nieodpowiednim podłożu. Wykładzina bowiem odwzoruje wszystkie "górki i dołki" i w wypukłych miejscach zacznie się szybko przecierać.
Jeśli podłoże betonowe nie jest dobrze wypoziomowane albo ma spękania, przed ułożeniem wykładziny powinniśmy zastosować masę samopoziomującą.
Jeżeli natomiast na betonie znajdują się warstwy starej farby, lepiku czy środków impregnujących, należy je koniecznie usunąć, a podłoże zagruntować. Inaczej wykładzina może się miejscowo przebarwiać.
Mocowanie wykładziny elastycznej
Wykładzinę elastyczną można po prostu równo rozłożyć na podłodze i przymocować listwy cokołowe. Jednak taki sposób układania dotyczy tylko sytuacji, gdy wykładzina jest w jednym kawałku. Jeśli natomiast musimy przycinać i łączyć arkusze, lepiej będzie przykleić je do podłoża. Do mocowania wykładziny na podłożu betonowym używamy specjalnych klejów dyspersyjnych, a do wykonania z niej cokołów - klejów kontaktowych.
Pracę tę najlepiej wykonywać, gdy temperatura w pomieszczeniu mieści się w granicach 17-25oC, a wilgotność powietrza 55-75%.
W małych pomieszczeniach wykładzinę docinamy pod wymiar, a na podłoże nanosimy ząbkowaną szpachlą klej. Gdy przeschnie, układamy arkusze, zaczynając od najdłuższego boku - sprawdzając jednocześnie, czy dobrze przylegają do ścian.
W dużych pomieszczeniach, konieczne jest klejenie etapami. Najpierw układamy pasy wykładziny i obciążamy je z jednej strony (obciążniki uniemożliwią przesuwanie się arkuszy). Odwijamy połówki arkuszy, odkrywając w ten sposób połowę podłoża. Równą warstwą nanosimy klej. Po odczekaniu 10-20 minut, odwinięte części arkuszy odwracamy i równomiernie dociskamy do podłoża - w kierunku od środka do krawędzi podłogi. Następnie je dociskamy wzdłuż linii łączenia arkuszy i przy ścianach.
Zdejmujemy obciążenie i w analogiczny sposób przystępujemy do przyklejania pozostałej części wykładziny.
Pielęgnacja wykładziny elastycznej
Przed rozpoczęciem użytkowania, wykładzinę PVC warto zmyć ciepłą wodą z dodatkiem łagodnego detergentu i wytrzeć do sucha. Następnie, pokryć wykładzinę odpowiednim środkiem konserwującym.
Do pielęgnacji wykładzin PCV nigdy nie należy stosować substancji ściernych. Na co dzień dokładnie zamiatamy i myjemy podłogę wodą ze środkiem czyszczącym do wykładzin PVC.
Niektóre substancje, używane w domu, mogą trwale zaplamić wykładzinę. Niektóre plamy da się jednak wywabić, jeśli odpowiednio wcześnie zareagujemy
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: