Problemy z forum: źle wylany jastrych na ogrzewaniu
Problemy pozornie błahej natury potrafią spędzać sen z powiek budującemu dom czy remontującemu mieszkanie. Świadczą o tym gorące dyskusje toczące się na internetowym forum. Często jednak trudno z nich wyciągnąć jednoznaczne wnioski. Dlatego o komentarz do internetowych sporów zaprosiliśmy eksperta.
beyers: Jakie będą konsekwencje nie dodania do wylewki plastyfikatora? Chodzi mi przede wszystkim o posadzki nad ogrzewaniem podłogowym. Ekipa "po prostu zapomniała" dodać betakon (czy to pewne, że beton popęka, czy mogę coś jeszcze zrobić by temu zapobiec? Nie biorę pod uwagę skuwania betonu, bo boję się uszkodzić rurki od podłogówki). Doradźcie, co zrobić...
bunclik: Nic się nie będzie działo, dawniej nie dodawano żadnych plastyfikatorów i jest ok. To wymysł producentów.
beyers: Fachowiec, z którym rozmawiałam twierdzi, że przy podłogówce plastyfikator MUSI BYĆ, bo zmiana temperatury powoduje, że beton się obkurcza i rozszerza. Bez plastyfikatora beton w czasie tego procesu pęka. Ma rację???
Tomek-Dortmund: Nie ma racji, musisz po prostu dłużej czekać aż wyschnie. Przy dodawaniu plastyfikatora stosuje się mniej wody, a beton szybciej schnie. Poczekaj 28 dni i wtedy włącz ogrzewanie, po 24 h wyłącz. Powtórz to jeszcze raz, potem możesz spokojnie kłaść co chcesz.
cromwell: Zgodzę się z tobą pod warunkiem, że wylewana była półsucha konsystencja z mixokreta. W przypadku wylewki tradycyjnej, pęknięcia betonu utworzą ostre krawędzie tnące rury. Co robić? Zerwać wszystko i obciążyć kosztami wylewkarzy. Chyba, że wolisz czekać, aż się coś się rozszczelni, a koszty awarii poniesiesz ty?
poll: Bez paniki. Nic się nie stanie. Jakie ostre krawędzie betonu? Może co najwyżej trochę popękać. Dlatego lepiej nie kłaść bezpośrednio na wylewce gresu czy terakoty, bo naprężenia betonu mogą uszkodzić płytki. Rozwiązaniem jest wylewka samopoziomująca, a przed nią jakiś grunt głęboko penetrujący.
bunclik: Żeby pęknięcie przecięło rurę to jeszcze by beton musiał przesuwać się względem siebie w górę czy w dół o centymetr czy dwa lub więcej. Samo pęknięcie nie spowoduje żadnych ostrych krawędzi, które by mogły uszkodzić rurę grzewczą, tak, że nie musisz się martwić.
cromwell: Wykluczasz przesunięcia wylewki - błąd. Wszak wylewka leży na styropianie, użytkowanie podłogi powoduje minimalne przemieszczenia fragmentów wylewki, co bezpośrednio prowadzi do przetarcia rury ogrzewana podłogowego. Wcale nie mówię, że jest pewność rozszczelnienia, jednak takie prawdopodobieństwo istnieje.
Bardzo często w nowo budowanych domach spotyka się źle wykonane wylewki (jastrychy), pozbawione odpowiednich parametrów wytrzymałościowych, spękane lub porysowane, z mleczkiem cementowym na powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza podkładów, do których beton przygotowuje się na budowie, bo łatwo przy tym popełnić błędy, skutkujące potem odkształcaniem, pękaniem i kruszeniem się betonowych wylewek. Największym grzechem jest dodawanie przez wykonawców zbyt dużej ilości wody do betonu, by dzięki płynnej konsystencji mieszanki ułatwić sobie prace przy układaniu podkładu (a dosłowniej: przy jego wylewaniu). Skutkiem tych praktyk są słabe podkłady, bardzo często o uniesionych przez nierównomierny skurcz betonu krawędziach. W skrajnych sytuacjach wymagają one skucia i wykonania od nowa.
Po co plastyfikator
Plastyfikatory są stosowane do podkładów betonowych przede wszystkim po to, aby poprawić ich urabialność. Podczas przygotowywania można więc dodać do nich mniej wody. Wykonany z takiej mieszanki jastrych ma bardzo dobre parametry wytrzymałościowe, a przy tym stosunkowo łatwo się go układa. Dodatki plastyfikujące opóźniają także zbyt szybkie oddawanie przez beton wody, potrzebnej w pierwszej fazie jego wiązania. Należy jednak pamiętać, że samo dodanie plastyfikatora nie gwarantuje, iż wylewka uzyska właściwe parametry wytrzymałościowe. Wiele zależy również od jej poprawnego i starannego wykonania - dotyczy to zresztą nie tylko jastrychów wykonywanych na podłogach z systemem ogrzewania.
Dobry jastrych
Jeśli wylewkę cementową przygotowywano w betoniarce, najczęściej jest ona zbyt mocno rozwodniona. Tymczasem konsystencja jastrychu posadzkowego powinna być półsucha (ma przypominać wilgotny piasek), aby uzyskał on odpowiednie parametry wytrzymałościowe. Dodatkowo w jastrychu układa się siatkę zbrojeniową o oczkach 15x15 cm z prętów średnicy 3-4 mm i wykonuje dylatacje (wzdłuż każdej ze ścian i wzdłuż stałych elementów, na przykład słupów, oraz przynajmniej na granicy pomieszczeń).
Beton po wylaniu zagęszcza się, najlepiej maszynowo za pomocą zagęszczarek wibracyjnych, a potem zaciera (także mechanicznie). Dzięki temu powierzchnia podkładu staje się gładka i nie pyli.
Jastrych należy chronić przed zbyt szybkim wysychaniem, na przykład wskutek zbyt wysokiej temperatury lub przeciągów. Po wstępnym związaniu najlepiej przykryć go folią, a jeśli mimo to wysycha za szybko - zraszać wodą. Zaprawę pielęgnuje się przez co najmniej 5-7 dni.
Ogrzewanie podłogowe można włączyć nie wcześniej niż po upływie 14 dni (im później to nastąpi, tym lepiej dla wylewki). Podkład należy wygrzewać, stopniowo podnosząc temperaturę.
Ratunek dla wylewki
W zasadzie można wykluczyć, że jastrych wylany bez plastyfikatora spowoduje uszkodzenie instalacji ogrzewania podłogowego. Z dyskusji nie wynika jednak czy ekipa, którą zatrudnił internauta, poprawnie przeprowadziła zagęszczanie betonu i czy był on odpowiednio pielęgnowany. Jeśli więc stan wylewki budzi wątpliwości, należałoby przyjrzeć się jej gruntownie "fachowym okiem" i zbadać parametry wytrzymałościowe. Fachowca można poprosić o ekspertyzę już teraz, ale lepiej, jeśli obejrzy jastrych już po wstępnym procesie wygrzewania. Dopiero wtedy można stwierdzić rzeczywisty stan posadzki, zaplanować sposób jej wzmocnienia lub naprawy, uwzględniając rodzaj planowanego wykończenia.
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład
>- Więcej o: