Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zamocować szkło na ścianie w kuchni

Wojciech Jasiński

Mam na ścianie w kuchni glazurę, ale chciałabym zastąpić ją szkłem. Jak montuje się szkło na ścianie? Czy można przykleić je na płytki, czy też trzeba będzie je skuć? Monika K., Radzymin

SONY DSC
Szkło nad blatem kuchennym to bardzo praktyczne rozwiązanie - jest trwałe, łatwo się czyści i nie ma brudzących się fug
Fot. www.szklarze.com.pl
Szkło na ścianie w kuchni nadaje wnętrzu nowoczesny wygląd oraz zapewnia łatwe utrzymanie czystości. Do wyboru są różne kolory i sposoby montażu szkła.

Usuwanie starej glazury

Teoretycznie szkło można przykleić bezpośrednio na glazurę, jednak nie zaleca się takiego rozwiązania. Glazura odstaje od ściany na około 10 mm. Jeśli nakleimy na nią jeszcze szkło, odległość między nim a ścianą będzie zbyt duża, co nie będzie dobrze wyglądało. Może też być problem z zamontowaniem gniazdek elektrycznych w szkle - mogą okazać się za głęboko osadzone. Poza tym nie wiedząc, jak mocny jest klej łączący glazurę ze ścianą, lepiej nie ryzykować dodatkowym obciążaniem go.

Najlepiej jest zerwać glazurę, oczyścić ścianę z resztek kleju, zagruntować powierzchnię i dopiero na tak przygotowaną ścianę przykleić szkło.

Przyklejanie szkła

Klejenie to najbardziej praktyczny sposób montażu. Za szkłem przyklejonym do ściany nie pozostawia się szczeliny, w której mógłby zbierać się brud. Mocować można tak tylko szkło nieprzezroczyste (spod którego nie będzie widoczny klej) - zwykłe, polakierowane na dowolny kolor lub dwuwarstwowe, w którym zalaminowano tapetę lub materiał.

Szkło powinno mieć min. 4 mm grubości i nie musi być hartowane; klejenie znacznie zmniejsza ryzyko jego pęknięcia. Poza tym, nawet gdy pęknie - w całości pozostanie na ścianie. Szczeliny pomiędzy poszczególnymi szybami wypełnia się silikonem; jedynie gdy są precyzyjnie spasowane, nie jest to konieczne.

Przykręcanie szkła

Ten sposób stosuje się głównie wtedy, gdy szkło jest przezroczyste. Przykręca się je śrubami mocującymi lub dystansowymi, które umożliwiają odsunięcie go od ściany na odległość 1,5-7 cm (pozwala to np. ukryć pod szkłem rury, jednak utrudnia montaż gniazdek elektrycznych). Na ścianie za szkłem można zainstalować oświetlenie, a także ułożyć tapetę lub inne dekoracje.

Szkło trzeba zamontować tak, żeby dało się je zdjąć i umyć. Szczelin przy brzegach nie należy wypełniać - nie uszczelni to przestrzeni za szybą na tyle, by nie zbierał się tam brud, za to utrudni demontaż.

Uwaga! Otwory wiercone w ścianie muszą idealnie pasować do tych w szkle. Nawet pomyłka rzędu 1 mm przy czterech otworach może uniemożliwić montaż szyby. Trzeba też uważać przy zestawianiu kilku szyb; każda niedokładność będzie bardzo widoczna.

Sposoby zdobienia szkła

Szkło przed zamontowaniem można pomalować (od spodu) na dowolny kolor - najlepiej sprawdzają się jasne odcienie, bo najmniej na nich widać zabrudzenia. Można również ozdobić je motywem roślinnym, geometrycznym lub zaprojektowanym własnoręcznie i dodatkowo pomalować. Ciekawe efekty daje również laminowanie w szkle różnego rodzaju materiałów, tapet, zdjęć itp.; jednak uwaga - nie każdy materiał nadaje się do zalaminowania. Należy to wcześniej skonsultować z wykonawcą usługi.

Gniazdka elektryczne mocowane w szkle

Otwory na gniazda elektryczne trzeba wywiercić przed przyklejeniem szyby - później nie jest to możliwe. Puszki powinny być osadzone w ścianie, nie mogą opierać się na szybie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zamocować szkło na ścianie w kuchni