Podłogi z bazaltu
Posadzki z bazaltu są wytrzymałe, nieścieralne i nienasiąkliwe. Można je kłaść na zewnątrz i we wnętrzach - zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych
Na płytki i cegły
Z topionego bazaltu wyrabia się płytki do wszelkiego typu nawierzchni. Powstają one w stalowych lub piaskowych formach, do których wlewana jest roztopiona w temperaturze ok. 1300 st. C masa bazaltowa. W formach przebiega proces krzepnięcia, po czym płytki wyjmowane są do całkowitego ostygnięcia, co następuje po blisko 20 godzinach. Płytki mają niejednolity czarno-ciemnoszary kolor z widocznymi liniami powstałymi w wyniku zalewania płynnej skały do formy oraz krystalizacji i stygnięcia.
Płytki produkowane są w wielu kształtach. Niektóre wzory nawiązują do kształtów betonowych kostek brukowych. Dużą grupę stanowią płytki prostokątne i kwadratowe o wymiarach typowych dla tych z gresu lub terakoty.
Specjalnie przeznaczone do dekoracyjnego wykończenia powierzchni podłóg są płytki o kształcie nieregularnych wielokątów, które po zestawieniu tworzą efektowny wzór.
Z lanego bazaltu produkowane są również cegły do układania bruków: chodników i podjazdów.
Powierzchnia licowa może być gładka lub pokryta przeciwpoślizgowymi rowkami,
żłobkami lub wypustkami ułożonymi w rozmaite wzory. Grubość płytek waha się
w zależności od wzoru od 22 do 40 mm. Niektóre wzory płytek oraz specjalne
bazaltowe cegły mogą mieć grubość do 75 mm.
Do domu i ogrodu
Płytki z topionego bazaltu można stosować dosłownie wszędzie. Bazaltowe posadzki są prawie niezniszczalne - nieścieralne, kwasoodporne i odporne na duże obciążenia.
Dlatego stosuje się je w przemyśle do wykończenia posadzek w magazynach, halach produkcyjnych, garażach, a także w miejscach publicznych: pasażach, korytarzach, przejściach, tam gdzie inne materiały nie wytrzymałaby natężenia ruchu.
Bazaltowe płytki nie są nasiąkliwe, a więc odporne na działanie mrozu, co pozwala na ich stosowanie zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Nawierzchnia z topionego bazaltu wytrzymuje różnice temperatur ok. 150 st. C. Płytki są więc doskonałym sposobem wykończenia posadzek tarasów, balkonów i schodów zewnętrznych. Kwaśne deszcze nie zmieniają ich wyglądu. W domach najlepiej sprawdzają się w kuchni, łazience, toalecie, korytarzu i schodach wewnętrznych. Nadają się także do wykończenia podłóg w piwnicach, kotłowniach, pomieszczeniach technicznych.
Trudne cięcie
Płytki z bazaltu są twarde, przez co trudne do cięcia. Można je ciąć jedynie profesjonalnymi urządzeniami wyposażonymi w diamentowe tarcze. Dlatego po wybraniu wzoru warto zamówić płytki na wymiar, według zaprojektowanego wcześniej sposobu ułożenia. Produkuje się również specjalne dwuścienne płytki cokołowe, które ułatwiają układanie. Ich grubości i wymiary pozwalają na zestawienie z większością wzorów.
Płytki układa się przy użyciu typowych zapraw cementowych do posadzek
ceramicznych. Do spoinowania można stosować typowe zaprawy do spoinowania
posadzek kamiennych i ceramicznych.
Ceny
Płytki dekoracyjne: kwadratowe, prostokątne, wielokątne - 80-130 zł/m kw.
Specjalne szklane wstawki ozdobne - 11 zł/szt.
Płytki cokołowe - 5-8 zł/szt.
Płytki do nawierzchni przemysłowych - 90-220 zł/m kw.
Płytki antypoślizgowe - 90-150/zł m kw.
Płytki Eutit z topionego bazaltu produkcji czeskiej, dystrybutor w Polsce RSP Duchnice, 05-850 Ożarów Mazowiecki, Duchnice, ul. Ożarowska 28/30, tel. (0-22) 722 24 29
- Więcej o:
Szerokie panele i nowoczesne sposoby na szybki oraz wygodny montaż podłogi
Szybkowiążące i szybkoschnące systemy podłogowe
Drewniane podłogi od Świata Podłóg — naturalne piękno w Twoim domu!
Nowa odsłona salonu Świat Podłóg na Alejach Jerozolimskich
Płytki ceramiczne na podłodze
Jak wybrać idealne drewniane schody?
Drewno na ogrzewaniu podłogowym
Remont starej podłogi na legarach. Jak to zrobić?