Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podłogi z bazaltu

Dariusz Jędrzejewski

Posadzki z bazaltu są wytrzymałe, nieścieralne i nienasiąkliwe. Można je kłaść na zewnątrz i we wnętrzach - zarówno mieszkalnych, jak i przemysłowych

Bazalt jest skałą pochodzenia wulkanicznego, bardzo twardą i wytrzymałą. Ma barwę czarną lub ciemnoszarą. Jest trudny w obróbce, ale można go polerować. Z naturalnego bazaltu wyrabia się niezwykle wytrzymałą kostkę brukową. Bazalt można również przetapiać.

Na płytki i cegły

Z topionego bazaltu wyrabia się płytki do wszelkiego typu nawierzchni. Powstają one w stalowych lub piaskowych formach, do których wlewana jest roztopiona w temperaturze ok. 1300 st. C masa bazaltowa. W formach przebiega proces krzepnięcia, po czym płytki wyjmowane są do całkowitego ostygnięcia, co następuje po blisko 20 godzinach. Płytki mają niejednolity czarno-ciemnoszary kolor z widocznymi liniami powstałymi w wyniku zalewania płynnej skały do formy oraz krystalizacji i stygnięcia.

Płytki produkowane są w wielu kształtach. Niektóre wzory nawiązują do kształtów betonowych kostek brukowych. Dużą grupę stanowią płytki prostokątne i kwadratowe o wymiarach typowych dla tych z gresu lub terakoty.

Specjalnie przeznaczone do dekoracyjnego wykończenia powierzchni podłóg są płytki o kształcie nieregularnych wielokątów, które po zestawieniu tworzą efektowny wzór.

Z lanego bazaltu produkowane są również cegły do układania bruków: chodników i podjazdów.

Powierzchnia licowa może być gładka lub pokryta przeciwpoślizgowymi rowkami,

żłobkami lub wypustkami ułożonymi w rozmaite wzory. Grubość płytek waha się

w zależności od wzoru od 22 do 40 mm. Niektóre wzory płytek oraz specjalne

bazaltowe cegły mogą mieć grubość do 75 mm.

Do domu i ogrodu

Płytki z topionego bazaltu można stosować dosłownie wszędzie. Bazaltowe posadzki są prawie niezniszczalne - nieścieralne, kwasoodporne i odporne na duże obciążenia.

Dlatego stosuje się je w przemyśle do wykończenia posadzek w magazynach, halach produkcyjnych, garażach, a także w miejscach publicznych: pasażach, korytarzach, przejściach, tam gdzie inne materiały nie wytrzymałaby natężenia ruchu.

Bazaltowe płytki nie są nasiąkliwe, a więc odporne na działanie mrozu, co pozwala na ich stosowanie zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Nawierzchnia z topionego bazaltu wytrzymuje różnice temperatur ok. 150 st. C. Płytki są więc doskonałym sposobem wykończenia posadzek tarasów, balkonów i schodów zewnętrznych. Kwaśne deszcze nie zmieniają ich wyglądu. W domach najlepiej sprawdzają się w kuchni, łazience, toalecie, korytarzu i schodach wewnętrznych. Nadają się także do wykończenia podłóg w piwnicach, kotłowniach, pomieszczeniach technicznych.

Trudne cięcie

Płytki z bazaltu są twarde, przez co trudne do cięcia. Można je ciąć jedynie profesjonalnymi urządzeniami wyposażonymi w diamentowe tarcze. Dlatego po wybraniu wzoru warto zamówić płytki na wymiar, według zaprojektowanego wcześniej sposobu ułożenia. Produkuje się również specjalne dwuścienne płytki cokołowe, które ułatwiają układanie. Ich grubości i wymiary pozwalają na zestawienie z większością wzorów.

Płytki układa się przy użyciu typowych zapraw cementowych do posadzek

ceramicznych. Do spoinowania można stosować typowe zaprawy do spoinowania

posadzek kamiennych i ceramicznych.

Ceny

Płytki dekoracyjne: kwadratowe, prostokątne, wielokątne - 80-130 zł/m kw.

Specjalne szklane wstawki ozdobne - 11 zł/szt.

Płytki cokołowe - 5-8 zł/szt.

Płytki do nawierzchni przemysłowych - 90-220 zł/m kw.

Płytki antypoślizgowe - 90-150/zł m kw.

Płytki Eutit z topionego bazaltu produkcji czeskiej, dystrybutor w Polsce RSP Duchnice, 05-850 Ożarów Mazowiecki, Duchnice, ul. Ożarowska 28/30, tel. (0-22) 722 24 29

    Więcej o:

Skomentuj:

Podłogi z bazaltu