Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podłogi z drewna egzotycznego

Piotr Miączyński

Są bardzo piękne, a przy tym praktyczne, bo egzotyczne drewno jest twarde i odporne na zarysowania czy wilgoć Podłogi z litego drewna można kłaść i w mieszkaniach - nawet w łazienkach czy korytarzach - i w pomieszczeniach o dużej intensywności ruchu, np. biurach, hotelach, ekskluzywnych sklepach, salach sportowych. Najpopularniejsze u nas gatunki to afrormosia, daru daru, iroko, akala, koto, kempas, teak; pochodzą z Afryki, Indonezji, dorzecza Amazonki.I wcale nie są wiele droższe niz rodzimy dąb, buk czy brzoza.

Wszystkie z oferowanych na rynku gatunków charakteryzują się wysokimi parametrami użytkowymi, są twarde i odporne na skurcz. Dzięki temu są o wiele bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i zarysowania niż podłogi bukowe, sosnowe czy dębowe i nie zsychają się. Są też odporne na działanie wody (np. teak afrykański czy doussie, które świetnie sprawdzają się w łazienkach i na tarasach). Ich ceny nie odbiegają poziomem od innych, typowych materiałów podłogowych, a czasami są nawet niższe (np. parkiet z pełnego drewna to wydatek 200 - 260 zł za m kw.).

Wady? Niektóre mają intensywny zapach, co może drażnić alergików.

Podłogi egzotyczne występują w naturalnych barwach (biel, słomka, kolor miodowy, czerwony, bordo, różne odcienie brązu), można je więc bez specjalnego problemu dopasować do kolorystyki wnętrz. Co ciekawe, niektóre rodzaje drewna w miarę upływu czasu (w przeciwieństwie do znanych nam europejskich drzew) nie ciemnieją, ale jaśnieją (np. ulin, pe, teak afrykański).

Najpopularniejsze gatunki to: afrormosia, daru daru, iroko, akala, koto, kempas, teak. Pochodzą zazwyczaj z Afryki lub Indonezji, ale także innych zakątków świata, np. z dorzecza Amazonki. Stamtąd szlachetne gatunki drewna egzotycznego sprowadzają zachodni importerzy, od których z kolei nabywają je polskie firmy. Mimo całej swej egzotyki robione są z nich elementy takie same jak te wykorzystywane do układania zwykłych podłóg.

Deski podłogowe i parkiety

Obrabiane są czterokrotnie na pióro - wpust. Mają profil z podcięciami, gwarantujący lepsze składanie i przyleganie deszczułek. Podłogi z nich wykonane wymagają jednak codziennej dbałości oraz raz na kilka lat cyklinowania z lakierowaniem. Tradycyjny sposób układania parkietu to przyklejanie klepek do podłogi.

Deski podłogowe i parkiety zazwyczaj mają rozmiary: grubość - 15-22 mm, szerokość - 60-125 mm, długość - 300-2100 mm.

Deski parkietowe

Są produktem pośrednim pomiędzy parkietem a panelem warstwowym. Produkowane w technologii łączenia lameli na mikrowczepy. Zbudowane z dwóch rzędów deszczułek o różnych długościach połączonych ze sobą naprzemiennie. Są bardzo sprężyste, przez co stosuje się je najczęściej w halach sportowych. Układa się je przeważnie na drewnianych legarach. W sklepach można dostać deski przygotowane do pokrycia olejem woskowym lub polakierowane (zazwyczaj czterokrotnie, utwardzone promieniami UV). Występują w rozmiarach: grubość - 12-20 mm, szerokość - 110-130 mm, długość - 1500-2000 mm.

Podłogi warstwowe - panele

Są trójwarstwowe. Składają się z warstwy melaninowej (impregnowanej żywicą), która zapewnia stabilny kształt panelu, rdzenia z płyty drewnianej lub wiórowej dużej gęstości, np. HDF, i warstwy drewna egzotycznego na powierzchni. Są fabrycznie lakierowane. Nie wymagają cyklinowania. Ułożone "na pływająco" mogą imitować podłogę z desek lub parkiet ułożony w jodełkę, splot koszykowy, mozaikę itp. Konserwacja i eksploatacja podłogi warstwowej nie nastręcza trudności, wszelkie zanieczyszczenia można usunąć letnia wodą z dodatkiem letniego detergentu czy alkoholem metylowym.

Parkiet, panele, deski podłogowe czy parkietowe z drewna egzotycznego można układać na starej podłodze z PCW, desek i linoleum. W większości wypadków nie wymagają szlifowania i lakierowania. Co najważniejsze, możemy stosować je w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym. Podłoże, na którym ma być zainstalowana podłoga, powinno być równe, czyste i jednolite.

Jeśli ktoś lubi majsterkować i podłogę z drewna egzotycznego postanowił położyć sam, powinien zaopatrzyć się w kilka nieskomplikowanych narzędzi: piłkę do drewna o drobnych zębach, linijkę, sznurek, młotek gumowy i podkładki dystansujące.

Opinia

Hanna Kłyk, dekorator wnętrz ze szkoły dekoratorów wnętrz Luiza:

- Podłoga to jeden z najważniejszych elementów wnętrza, stanowiący o jego kolorystyce i nastroju. Ludzie żyjący we wnętrzu, w którym użyto dużo drewna, są spokojniejsi; drewno w domu łagodzi stres. Drewniana podłoga to kontynuacja tradycji oraz ciepło pomieszczenia. Dzisiejsze podłogi, zwłaszcza z drewna kolonialnego, egzotycznego, to materiały o dużej twardości, równe, bez szpar, dające dekoratorowi duże możliwości kolorystyczne. Czerwień mahoniu i kempasu świetnie się przecież łączy z lampami, ceramiką, drobnymi bibelotami, które można na takiej podłodze ustawiać.

Podróże i fascynacja egzotyką sprawiły, że szeroki asortyment dodatków dla domu, meble z Jawy, Bali, Japonii oraz Afryki z takich materiałów, jak kora, młode pędy bambusa, liście wodnego hiacyntu, nadmorska trawa oraz rattan, to przedmioty często spotykane w sklepach i galeriach. One świetnie korespondują z podłogami egzotycznymi, np. afrormosią, drewnem teakowym czy doussie.

Podłogi egzotyczne mogą być stosowane właściwie w każdym typie pomieszczenia, zwłaszcza w połączeniu z kamieniem, surowym łupkiem, włoską glazurą. Sądzę, że w miarę upływu czasu ich znaczenie na rynku dekoratorskim będzie rosło. Dąb, sosna są już oklepane.

    Więcej o:

Skomentuj:

Podłogi z drewna egzotycznego