Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Podłoga w pigułce

Dariusz Jędrzejewski

Podłoga składa się z dwóch elementów: z podkładu i wykończenia, czyli posadzki.

Podłoga w pigułceDariusz JędrzejewskiPodłoga składa się z dwóch elementów: z podkładu i wykończenia, czyli posadzki.Jako podkład najczęściej stosuje się warstwę zaprawy betonowej, czyli wylewkę. Należy ona do podłoży tzw. pływających. Jest oddzielona od stropu i ścian warstwami izolacji cieplnej i akustycznej (np. pianka polistyrenowa) oraz przeciwwilgociowej (np. folia polietylenowa).

Innym, tradycyjnym rodzajem podkładu podłogowego są legary - grube belki drewniane układane na stropie.

Dawniej spotykało się legary, które jednocześnie pełniły funkcję belek stropowych. Dzisiaj legary układa się na warstwie izolacji przeciwwilgociowej na stropach drewnianych i betonowych. Pomiędzy legary wkłada się płyty izolacyjne z wełny mineralnej. Podkłady mogą mieć dodatkową warstwę, którą tworzą przybite do legarów deski lub płyty wiórowe (tzw. ślepa podłoga). Dopiero na powierzchni ślepej podłogi mocowana lub układana jest posadzka.

Posadzki mogą być mocowane do podkładu podłogowego na stałe lub stanowić tzw. podłogę pływającą. Do mocowania posadzek stałych służą: gwoździe, wkręty, zaprawy, lepiki, kleje itp. Z kolei podłoga pływająca to posadzka układana bez mocowania do podkładu np. podłogi panelowe. Jedynymi mocowaniami są wtedy połączenia elementów posadzki, które mogą być trwałe (np. klejone) lub zatrzaskowe. Podłogi pływające są układane na wyciszającym i wyrównującym powierzchnię podkładzie z twardych płyt pilśniowych, korkowych lub z pianki poliuretanowej.
    Więcej o:

Skomentuj:

Podłoga w pigułce