54 m kw., dla 2 osób: dodatkowa sypialnia

Red.

Mieszkanie jest przeznaczone dla mnie i dla córki. Każda z nas powinna mieć osobną sypialnię, brakuje nam więc jednego pokoju, wziąwszy pod uwagę, że przydałaby się również wspólna część dzienna. Właśnie w niej chciałabym wydzielić dodatkowe pomieszczenie, nie wiem jednak, czy jest to w ogóle możliwe. Bardzo więc proszę redakcyjnych architektów o pomoc w rozwiązaniu tego problemu. Ilona z Warszawy

Dwupokojowe, 54 m kw., dla 2 osób
Dwupokojowe, 54 m kw., dla 2 osób
Rozwiązanie 1: przesunięta kuchnia

Justyna Burdow-Gołoś

Nowa KUCHNIA jest wydzielona ściankami. Przy wejściu do niej znajduje się wnęka na schowek; zbudowane na wymiar szafki mogą na przykład pełnić funkcję kredensu. Ciąg roboczy ma kształt literu U. Kuchenne urządzenia będą podłączone do pionu przy wejściu do mieszkania. Natomiast aby poprowadzić kanał wentylacyjny okapu, w części kuchni i SYPIALNI trzeba nieco obniżyć sufit (wystarczy około 12 cm).

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!Druga sypialnia ma taką samą wielkość jak na planie wyjściowym, przeniosłam jedynie drzwi na drugą ścianę. Dzięki tej zmianie w PRZEDPOKOJU mogła powstać szafa wnękowa (szafy zaplanowałam też w obu sypialniach). Kształt i wielkość ŁAZIENKI również nie zostały zmienione. Zaplanowałam w niej wygodną prostokątną wannę, sedes oraz umywalkę zainstalowaną w długim blacie. Pod nim ukryłam pralkę standardowej wielkości.

Rozwiązanie 2: na swoim miejscu

Krzysztof Radzanowski

Do nowej SYPIALNI wchodzi się ze strefy wypoczynkowej przez suwane drzwi chowane w ścianie. Przedpokój jest połączony z pokojem dziennym. Wnęka na szafę w przejściu między nimi została zlikwidowana; nowa wnęka powstała przy drzwiach wejściowych do mieszkania.

Zarejestrowałeś się już w systemie Piano? Możesz to zrobić tutaj!W KUCHNI oprócz tradycyjnego ciągu roboczego zaplanowałem wysoką zabudowę, m.in. z lodówką i schowkami (zrekompensują brak szafek wiszących na ścianie z oknem). Strefę kuchenno-jadalną od części wypoczynkowej oddziela jedynie wąska ścianka, przy której stoi kanapa. Łazienka została zmniejszona na korzyść przedpokoju i POKOJU DZIECIĘCEGO. Zaplanowałem w niej kabinę prysznicową (90 x 90 cm), sedes i nablatową umywalkę. Otwieraną od góry wąską pralkę ukryłem we wnęce wydzielonej ścianką.Skomentuj:

54 m kw., dla 2 osób: dodatkowa sypialnia