Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Łazienka: prysznic czy wanna?

Tekst: Joanna Zawadzka, pytanieomieszkanie.pl, mr

Jedna i druga wersja ma swoich zagorzałych wyznawców. Są osoby, które nie wyobrażają sobie wieczoru bez chwili relaksu w wannie. Ale są też tacy, którzy nie chcą tracić czasu na siedzenie w kąpieli, a mycie kojarzy im się wyłącznie z prysznicem. Prysznic czy wanna zatem?

13396096 https bi
Fot. Koło
Nie da się ukryć - przy stale rosnących kosztach wody, na nasz wybór niebagatelny wpływ ma także aspekt ekonomiczny. Na kąpiel w wannie zazwyczaj potrzeba ponad 140 litrów wody, na 8 minutowy prysznic ok. 100 litrów. Zużycie wody dodatkowo ograniczają perlatory, czyli specjalne końcówki do kranów i pryszniców, które ją "napowietrzają". Trzeba tylko pamiętać, by je regularnie czyścić. Z drugiej strony, gorąca, pachnąca kąpiel, to doskonały sposób na odpoczynek po stresującym dniu. Kąpiel to także forma terapii dla osób cierpiących na problemy związane z suchą skórą. Wystarczy do wody dodać preparat emolientowy, by zwykła kąpiel zamieniła się w kąpiel leczniczą.

Co więc wybrać - prysznic czy wannę? Oczywiście najlepiej jeśli można mieć i jedno i drugie. W większych mieszkaniach nie powinno być problemu z wygospodarowaniem dodatkowego miejsca w łazience. Dodatkowego, bo rozwiązanie wanna z zasłonką i prysznic na ścianie nie jest komfortowe. Codzienne wdrapywanie się do wanny, aby wziąć prysznic jest nie tylko niewygodne, ale i niebezpieczne. Łatwo się poślizgnąć i katastrofa gotowa. Wannę trudniej jest też utrzymać w czystości. Schylanie się by wymyć jej wnętrze boleśnie obciąża plecy. Z kabiną prysznicową sytuacja wydaje się prostsza, po warunkiem jednak, że wybierzemy kabinę prostokątną lub kwadratową. Mycie półokrągłych drzwi , to też wyzwanie. Można sobie naturalnie pomóc kupując giętką ściągaczkę do wody, ale i tak nie będzie łatwo. A czyścić szyby trzeba w zasadzie po każdym myciu, bo inaczej osadzi się na nich kamień znajdujący się w wodzie, tworząc białe smugi.

Jak zatem rozwiązać kwestie prysznica i wanny? W małej łazience lepiej postawić na prysznic. Znacznie wygodniej jest wstawić tam w miejsce wanny dużą wygodną kabinę prysznicową, w której będziemy mieć swobodę ruchów. Kabinę można zrobić między dwoma ścianami, z przesuwnymi drzwiami. Gdy kabina jest spora można w niej zamontować wygodne półki na kosmetyki, a nawet stworzyć miejsce do siedzenia. W większym mieszkaniu warto mieć zarówno prysznic, jak i wannę. Pamiętajmy jednak o jednym - nie wciskajmy kabiny prysznicowej w jakiś mały kąt, aby tylko była. Ja zrobiłam ten błąd, co zakończyło się boleśnie obtłukiwanymi łokciami w trakcie mycia i porzuceniem niepraktycznej kabiny. Kabina prysznicowa to co najmniej - 80 x 80 cm, ale większa z pewnością będzie wygodniejsza.

Skomentuj:

Łazienka: prysznic czy wanna?