Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl etno: ludowy miszmasz

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz stylizacja: Aneta Kosiba zdjęcia: Łukasz Zandecki, producenci

Etno czerpie z kultury krajów ze wszystkich stron świata. W nowoczesnej wersji tego stylu ludowym przedmiotom przypisuje się rolę oryginalnych dodatków.

ZOkres świetności styl etno przeżył w latach siedemdziesiątych XX wieku, gdy młodzi ludzie kontestowali kulturę Zachodu i stworzony przez nią system wartości. Naturalną tego konsekwencją było odrzucenie także wnętrzarskich kanonów wypracowanych w Europie i Stanach Zjednoczonych. Szukając nowych wzorców, zwrócono oczy na Wschód - inspiracją stały się kraje azjatyckie i północnoafrykańskie (Indie, Maroko). Wystrój tamtejszych domów przeniesiony do europejskich mieszkań raził jednak ekstrawagancją i sztucznością, dlatego trend ten szybko wyszedł z mody. Urodę mebli i dekoracyjnych dodatków wytworzonych przez rzemieślników z różnych stron świata ponownie odkryto stosunkowo niedawno. Okazało się bowiem, że znakomicie odnajdują się w nowoczesnych wnętrzach, przełamując ich chłód.

Cechy typowe dla stylu etno:

*Mieszanka kultur. Obecnie nie odtwarza się wiernie wnętrz indyjskich, marokańskich itp., ale jedynie uzupełnia nowoczesny wystrój typowymi dla nich elementami. Co ciekawe, przedmioty te mogą pochodzić z różnych kultur, np. motywy uzbeckie zgodnie egzystują z pasami łowickimi czy wizerunkami zwierząt rodem z Azji.

*Kolorowe akcenty na neutralnym tle. Tak charakterystyczne dla sztuki ludowej z całego świata jaskrawe, czyste barwy, często zestawiane kontrastowo, pojawiają się zazwyczaj tylko w akcentach. *Większe przedmioty albo powierzchnie, na przykład ściany, są utrzymane w stonowanych beżach, brązach albo bieli.

*Prostota form. Duże elementy wyposażenia powinny mieć raczej minimalistyczne kształty, tak by stanowiły kontrast dla ozdobnych form drobnych mebli czy dodatków o etnicznym rodowodzie. Tych ostatnich nie powinno być dużo; nawet dwa czy trzy będą dostatecznie widoczne.


Rzeczy w tym stylu szukaj między innymi w sklepach:

*westwing.pl

*malabelle.p

*Almi Decor

*Sia

*Zara Home

*Arka Studio Meblowe

*Nordic Decoration

*IKEA

Za udostępnienie wnętrz do sesji zdjęciowej dziękujemy krakowskim sklepom: Arka Studio Meblowe i Nordic Decoration.

Skomentuj:

Styl etno: ludowy miszmasz