Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pogotowie Czterech Kątów: duża szafa w małej kawalerce

red.

Pani Maria potrzebuje dużej szafy, nie wie jednak, gdzie w swoim niewielkim mieszkaniu mogłaby ją postawić.

Niedawno kupiłam kawalerkę - niecałe 30 m kw. Piszę do Was, abyście pomogli mi znaleźć odpowiednie miejsce dla dużej szafy. Wnęka w przedpokoju o wymiarach 90 x 60 cm jest zdecydowanie za mała, aby pomieścić wszystkie moje rzeczy, a mam ich sporo (ubrania, pościel, buty, książki, sprzęt sportowy, gry itp. skarby).

 Fot. arch. prywatne

Zastanawia mnie również, co można zrobić w przestrzeni między aneksem kuchennym a pokojem - nie chcę tam stawiać stołu z krzesłami.


Odpowiadają Izabella Bosiacka i Anna Pilch-Mikoda, projektantki z pracowni dekoratorka.pl:

 dekoratorka.pl

W niewielkiej kawalerce zazwyczaj na coś zabraknie miejsca, jednak my sposoby znajdziemy na wszystko. Zgadzamy się z Panią Marią, że jedna szafa, zawłaszcza dla kobiety, to zdecydowanie za mało. Mamy zatem dwie propozycje rozwiązania tego problemu.

 WERSJA 1

 WERSJA 1

W korytarzu znajduje się we wnęce jedna szafa o wymiarach 90 x 60 cm, za nią natomiast jest komin wentylacyjny. Proponujemy wstawienie drugiej szafy w miejscu łączenia salonu z kuchnią, prostopadle do wnęki korytarzowej oraz kominów. W ten sposób otrzymujemy drugą szafę o wymiarach 122 x 60 cm. Ponieważ Pani Maria niekoniecznie zamierza wstawić stół, proponujemy dodatkowo kolejne miejsce do przechowywania właśnie w jego miejscu. Obie proponowane szafy można schować za dobudowanymi niewielkimi ściankami, w ten sposób od strony pokoju oraz korytarza przy każdej z szaf otrzymujemy dodatkowe powierzchnie, np. na półki w przypadku pokoju, czy na wieszaki na płaszcze przy szafie w strefie korytarza. Jeśli Pani Maria uznałaby, że dwie proponowane przez nas szafy zajmują zbyt wiele miejsca zwężając wejście do kuchni, można zastosować szafy o głębokości 40 cm, zamiast 60 cm, ale tę decyzje pozostawiamy właścicielce mieszkania.

 WERSJA 2

 WERSJA 2

Drugim, bardziej radykalnym rozwiązaniem, jest przesunięcie zabudowy kuchennej na ścianę pod oknem. Tu proponujemy rozpocząć zabudowę od lodówki, dalej zlew pod oknem i kolejne szafki na najdłuższej ścianie kuchni. W ten sposób po prawej stronie na "niewidzialnej" ścianie kuchni uzyskujemy przestrzeń na trzecią szafę o wymiarach ok.140 x 60 cm. Przestrzeń obok szafy można zaaranżować np. na półki z książkami, w ten sposób zabudowa łagodnie połączy się z kuchenną przestrzenią. Całość dobrze będzie się prezentować w bieli czy innych jasnych barwach, nie obciążając przestrzeni mieszkania.

Skomentuj:

Pogotowie Czterech Kątów: duża szafa w małej kawalerce