Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sedesy: nad podłogą

Tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: Łukasz Kozyra/Miód Malina Studio, Monika Lewandowska/Phototapeta, Marcin Urban, Radosław Wojnar, producenci

Sedes podwieszany jest nieduży, zgrabny i wygodny. Jeśli przestrzeń wokół niego ciekawie zaaranżujemy, łazienka wyda się większa, ładniejsza i bardziej funkcjonalna.

WNETRZA LAZIENKA STYLIZACJA I FOT. MONIKA LEWANDOWSKA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 7 (201) - 7 2008 PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 12 (242) - 12 2011 SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA LAZIENKI ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 7 (201) - 7 2008
Obudowany stelaż i powstałą nad nim półkę wyłożono dekoracyjną mozaiką. Jej urodę podkreśla oświetlenie zamontowane w wiszących szafkach.
Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta




Sedes podwieszany montuje się na stelażu, w którym jest ukryta cała instalacja wodno-kanalizacyjna oraz spłuczka. To sprawia, że łazienka czy toaleta wydają się większe. Podłogę wokół sedesu łatwiej jest utrzymać w czystości - nie ma na niej bowiem trudno dostępnych zakamarków, gdzie mogłyby się gromadzić zanieczyszczenia. Zaletą takiego modelu jest też to, że zabudowa stelaża tłumi hałas pracującej spłuczki.

Panuje przekonanie, że sedes podwieszany zajmuje mniej miejsca od kompaktowych zestawów. Nie jest to do końca prawdą - owszem, możemy wybrać misę mniejszą niż w modelach kompaktowych, ale do jej głębokości trzeba doliczyć głębokość stelaża. Jednak obudowany stelaż można wykorzystać jako półkę, a nad nim umieścić szafkę, lustro czy dodatkowe półki, tak więc część przestrzeni odzyskujemy.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz się

>

Specjalista Katarzyna Gal, projektantka wnętrz firmy Home Glamour Now, radzi jak zaaranżować przestrzeń przy sedesie podwieszanym?

* Stelaż obudowany płytami gipsowo-kartonowymi można wykończyć płytkami ceramicznymi, mozaiką, szkłem, kamieniem, fornirowaną płytą czy drewnem albo pomalować farbą przeznaczoną do łazienek.

* Gdy mamy mało miejsca do przechowywania, najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem będzie zabudowanie przestrzeni nad stelażem, np. szafką. Jeśli potrzebujemy bardzo dużo schowków, taką zabudową możemy zagospodarować całą ścianę. Wtedy stelaż stanie się niewidoczny.

* W przestronnej łazience warto wydzielić strefy funkcjonalne ścianką o wysokości stelaża i sedes zamontować w taki sposób, aby był niewidoczny od strony wanny.

* W toalecie, w której sedes jest zainstalowany naprzeciwko wejścia, przestrzeń nad nim można wykorzystać do celów dekoracyjnych, np. umieścić tam ciekawie oprawione lustro, grafikę, rzeźbę czy świeczniki. Ten fragment wnętrza można dodatkowo wyeksponować, instalując - najlepiej w podwieszonym suficie - punktowe oświetlenie. Ciekawie będą też wyglądały szklane półki podświetlone diodami LED.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

>

Warto wiedzieć:

* Wybierając stelaż podtynkowy, sprawdźmy pojemność spłuczki - w dostępnych na rynku modelach wynosi ona od 6 do 9 l. Ilość wypływającej wody regulują podwójne przyciski - z możliwością spłukiwania pełną ilością wody w spłuczce lub tylko połową. Natomiast przycisk z funkcją "stop" pozwoli nam zatrzymywać wodę w dowolnej chwili.

* Kupując przycisk, zwróćmy też uwagę na jego wygląd. Najpopularniejsze są białe i srebrne, ale producenci oferują je w wielu kolorach, które można dobrać np. do barwy płytek. Wykonane są z różnych materiałów: metalu, szkła lub tworzyw. Metalowe oraz szklane są trwalsze, ale i droższe.



Skomentuj:

Sedesy: nad podłogą