Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Prasowanie da się lubić

Wybór i tekst: Edyta Jabłońska, zdjęcia: producenci

Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, by żelazko samo pozbyło się kamienia, wybrało właściwą temperaturę prasowania, a gdy w porannym pośpiechu zapomnimy wyjąć wtyczkę z gniazdka, automatycznie się wyłączyło. Wszystko po to, by było nam łatwiej prasować. Może nawet polubimy tę czynność?

Z jaką stopą?

Komfort prasowania zależy w dużej mierze od tego, jaką powłoką jest pokryta stopa żelazka. Najczęściej stosowane powłoki to:

*Ceramiczna - utwardzana, odporna na zarysowania,

* Szafirowa - wykonana ze stopów różnych metali, bardzo odporna na zarysowania,

* Stalowa - mało odporna na zarysowania,

* Teflonowa - jedna z powłok najmniej odpornych na zarysowanie.

Przydatne funkcje:

* Wytwarzanie pary. Nawilżona tkanina łatwiej się prasuje. Zależnie od modelu urządzenie może wytwarzać do 65 gramów pary na minutę. W niektórych żelazkach można regulować jej ilość, a także uruchomić tzw. pionowy wyrzut pary (przydatny do prasowania wiszących tkanin, np. zasłon) oraz jej dodatkowe uderzenie, zwykle około 200 g/min (zapewnia mocniejsze nawilżenie bardziej pogniecionych miejsc). Czasem żelazka mają z przodu spryskiwacz do zwilżania tkaniny wodą, co dodatkowo ułatwia prasowanie mocnych zagnieceń.

* System samooczyszczania. Służy do usuwania kamienia z przewodów i otworów, przez które wydobywa się para. Funkcję tę zazwyczaj uruchamiamy za pomocą przycisku.

* Automatyczne wyłączanie. Inaczej funkcja strażak. Wbudowany czujnik wyłącza żelazko, gdy przez dłuższy czas nie jest używane. Czujnik ten może się znajdować w uchwycie - urządzenie będzie pracowało tylko wtedy, gdy trzymamy uchwyt.

* Ochrona ciemnych tkanin. Materiały w ciemnych kolorach i delikatne nie świecą się po wyprasowaniu.

* Automatyczny poziom temperatury/pary. Urządzenie samo dobiera optymalną temperaturę/parę dla poszczególnych rodzajów tkanin.

* Blokada kapania. Dzięki tej funkcji skroplona woda nie wypływa na tkaninę.

* Funkcja eco. Pozwala zmniejszyć pobór prądu.

Zwróć uwagę

Im większa moc żelazka, tym szybciej się nagrzewa stopa i tym prędzej urządzenie reaguje na zmianę temperatury. Większość żelazek ma moc 1200-3200 W.

    Więcej o:

Skomentuj:

Prasowanie da się lubić