Prasowanie da się lubić
Wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, by żelazko samo pozbyło się kamienia, wybrało właściwą temperaturę prasowania, a gdy w porannym pośpiechu zapomnimy wyjąć wtyczkę z gniazdka, automatycznie się wyłączyło. Wszystko po to, by było nam łatwiej prasować. Może nawet polubimy tę czynność?








Komfort prasowania zależy w dużej mierze od tego, jaką powłoką jest pokryta stopa żelazka. Najczęściej stosowane powłoki to:
*Ceramiczna - utwardzana, odporna na zarysowania,
* Szafirowa - wykonana ze stopów różnych metali, bardzo odporna na zarysowania,
* Stalowa - mało odporna na zarysowania,
* Teflonowa - jedna z powłok najmniej odpornych na zarysowanie.
Przydatne funkcje:
* Wytwarzanie pary. Nawilżona tkanina łatwiej się prasuje. Zależnie od modelu urządzenie może wytwarzać do 65 gramów pary na minutę. W niektórych żelazkach można regulować jej ilość, a także uruchomić tzw. pionowy wyrzut pary (przydatny do prasowania wiszących tkanin, np. zasłon) oraz jej dodatkowe uderzenie, zwykle około 200 g/min (zapewnia mocniejsze nawilżenie bardziej pogniecionych miejsc). Czasem żelazka mają z przodu spryskiwacz do zwilżania tkaniny wodą, co dodatkowo ułatwia prasowanie mocnych zagnieceń.
* System samooczyszczania. Służy do usuwania kamienia z przewodów i otworów, przez które wydobywa się para. Funkcję tę zazwyczaj uruchamiamy za pomocą przycisku.
* Automatyczne wyłączanie. Inaczej funkcja strażak. Wbudowany czujnik wyłącza żelazko, gdy przez dłuższy czas nie jest używane. Czujnik ten może się znajdować w uchwycie - urządzenie będzie pracowało tylko wtedy, gdy trzymamy uchwyt.
* Ochrona ciemnych tkanin. Materiały w ciemnych kolorach i delikatne nie świecą się po wyprasowaniu.
* Automatyczny poziom temperatury/pary. Urządzenie samo dobiera optymalną temperaturę/parę dla poszczególnych rodzajów tkanin.
* Blokada kapania. Dzięki tej funkcji skroplona woda nie wypływa na tkaninę.
* Funkcja eco. Pozwala zmniejszyć pobór prądu.
Zwróć uwagę
Im większa moc żelazka, tym szybciej się nagrzewa stopa i tym prędzej urządzenie reaguje na zmianę temperatury. Większość żelazek ma moc 1200-3200 W.
- Więcej o:
![Zamiast pasty do butów możesz użyć skórki po bananie banany]()
Jak wyczyścić buty bananem?
![Podaruj Mamie chwilę dla siebie – inspiracje prezentowe od JYSK Podaruj Mamie chwilę dla siebie – inspiracje prezentowe od JYSK]()
Podaruj Mamie chwilę dla siebie – inspiracje prezentowe od JYSK
![Panele podłogowe w łazience — mit czy realna opcja? panele podłogowe w łazience]()
Panele podłogowe w łazience — mit czy realna opcja?
![Odśwież swój dom z DAKO: najgorętsze inspiracje tego lata Odśwież swój dom z DAKO: najgorętsze inspiracje tego lata]()
Odśwież swój dom z DAKO: najgorętsze inspiracje tego lata
![Zofia Rydet, zdjęcie z cyklu 'Zapis socjologiczny', 1978-1990, dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet Zofia Rydet, zdjęcie z cyklu 'Zapis socjologiczny', 1978-1990, dzięki uprzejmości Fundacji im. Zofii Rydet]()
Polskie wnętrza sprzed lat – jak mieszkaliśmy w PRL? Niezwykły projekt Zofia Rydet
![Leśny azyl Agnieszki Dygant: architektura w rytmie natury Leśny azyl Agnieszki Dygant: architektura w rytmie natury]()
Leśny azyl Agnieszki Dygant: architektura w rytmie natury
![Strefę umywalki można urządzić funkcjonalnie i estetycznie w każdej łazience Strefa umywalki]()
W strefie umywalki
![Może nowy pokrowiec na krzesełko MAMMUT? Jest tak cudownie kosmaty, że wzbudzi sensację nie tylko w pokoju dziecięcym. Może nowy pokrowiec na krzesełko MAMMUT? Jest tak cudownie kosmaty, że wzbudzi sensację nie tylko w pokoju dziecięcym.]()
Zaproś dom do zabawy razem z kolekcją GREJSIMOJS









