Jak wytępić mrówki. Sposoby na te i inne uciążliwe owady
Faraonki, hurtnice, komary i meszki są utrapieniem, zwłaszcza w ciepłe dni. Podpowiadamy, jak się ich pozbyć bez grama chemii
Jeśli w twoim domu pojawiły się małe czarne mróweczki, prawdopodobnie są to hurtnice zwyczajne. Ta najpospolitsza z mrówek zamieszkujących Polskę, zakłada gniazda wszędzie tam, gdzie znajdzie kawałek wilgotnej ziemi. Lubi sąsiedztwo ogrodu, często pojawia się w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach położonych na parterze. Drugi rodzaj to mrówki faraona - mniejsze od hurtnic, brązowo-żółte, często zagnieżdżają się w kuchni lub łazience, czyli tam, gdzie znajdą odrobinę wilgoci.
Najprostszym sposobem na pozbycie się zarówno jednych, jak i drugich, jest zlokalizowanie gniazda i zalanie go gorącą wodą z mydłem lub miksturą ze zmiksowanych skórek owoców cytrusowych. Ponoć równie skuteczną metodą jest rozsypanie na mrówczym szlaku proszku do pieczenia lub położenie tam wacików nasączonych octem. Odstraszyć je powinien także zapach świeżych liści mięty, piołunu, pomidorów, sproszkowanego cynamonu czy obierzyn świeżego ogórka powinien.
Meszki
Mniejsze od komara, są zmorą wiosennych i letnich poranków i wieczorów. Najlepszym sposobem na walkę z meszkami jest profilaktyka - zabezpieczenie okien moskitierami, ubranie się w długie spodnie i koszulę z długimi rękawami. Głowę warto zabezpieczyć czapeczką, chustką czy kapeluszem. Jeżeli wystawiamy na zewnątrz śpiące małe dziecko, zabezpieczmy wózek firanką, ponieważ te małe stworzenia są w stanie wejść do gardła czy ucha.
Meszki nie lubią oleju waniliowego, warto więc skropić nim ubranie, by je odstraszyć. Jeśli mimo to nas dopadną, miejsce ukąszenia należy przemyć wodą utlenioną lub przetrzeć żelem łagodzącym. Przydatny będzie również okład z plastra ziemniaka lub cebuli.
Komary
Tak jak w przypadku meszek, warto założyć długie spodnie, koszulę z długim rękawem i nakrycie głowy, wszystko w jasnych kolorach, z wyjątkiem jaskrawej żółci, która może przyciągać muszki i pszczoły. W pomieszczeniach skuteczne w odstraszaniu komarów będą olejki eteryczne. Komar, a właściwie komarzyca (bo to one kłują) nie zainteresuje się nami, jeśli w powietrzu poczuje zapach olejku goździkowego lub eukaliptusowego, trawy cytrynowej, paczuli czy mięty pieprzowej. Przydatne będą również olejki bazyliowe, lawendowe i cedrowe.
Stężone olejki eteryczne są silnie działającymi środkami i skropienie nimi bezpośrednio skóry może spowodować reakcję alergiczną. Mniejsze stężenie olejków uzyskamy rozcieńczając je z olejem jadalnym (np. słonecznikowym, z pestek winogron) w proporcji 10 kropli olejku z dwiema łyżkami oleju. Można również zastosować kominki zapachowe. Wystarczy kilka kropel dowolnie wybranego olejku zmieszać z wodą i czekać, aż po podgrzaniu zacznie uwalniać się aromat.
Portal ekologia.pl podpowiada, że komarzyce nie przepadają za zapachem pewnych roślin. W ogródku, na balkonie czy na parapecie możemy posadzić kocimiętkę, bazylię, pomidory albo popularne pelargonie.
- Więcej o:
Jak zbudować domek dla owadów?
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem
Mieszkanie na 15 m kw. Mikroskopijna, ale wygodna kawalerka
Nietypowe tradycje Walentynkowe na świecie
Biologicznie efektywne światło w pracy