Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Styl: na ludowo

Stylizacja: Eva Milczarek, zdjęcia: Radosław Wojnar, producenci

Bajecznie kolorowe pasiaki łowickie, kurpiowskie wycinanki i kaszubskie hafty przeniosły się ze skansenów do oszczędnie urządzonych wnętrz. Wnoszą do nich mnóstwo życia i radości.

Styl modern folk (w skrócie zwany folkiem) pojawił się kilka lat temu jako próba ożywienia i nadania wyrazistego charakteru surowemu i mało zindywidualizowanemu minimalizmowi, który panował wówczas we wnętrzach. Do wzorów wypracowanych przez artystów ludowych projektanci nie sięgnęli przez przypadek; są one bowiem tak schematyczne i uproszczone, że bez trudu dopasowują się do zasad rządzących nowoczesnym designem. Warto dodać, że polską sztukę ludową doceniono już na początku XX wieku. Twórcy zgromadzeni w Towarzystwie Polska Sztuka Stosowana (1901-1914) namawiali do czerpania z tradycji rodzimego rzemiosła i sztuki. Ich postulaty rozwinęła później słynna Spółdzielnia Artystów Plastyków Ład, która powstała w 1926 roku i przez siedemdziesiąt lat swojej działalności wywierała ogromny wpływ na polskie wzornictwo.

Cechy typowe dla stylu folk

*Wzory inspirowane sztuką ludową. Są to wizerunki ptaków i innych zwierząt (głównie domowych) oraz motywy roślinne przedstawione w sposób bardzo uproszczony - płasko, bez półcieni sugerujących trzeci wymiar. Tymi tradycyjnymi ornamentami współcześni projektanci i artyści dekorują nie tylko tkaniny, ale także meble i inne domowe przedmioty.

*Wycinanki. Rzadko są to obrazki pracowicie wycinane z papieru. Teraz te dzieła ludowych artystów stanowią jedynie źródło inspiracji do tworzenia (za pomocą nowoczesnych technik) ażurowych wzorów na meblach i dodatkach, np. dywanach, blatach stołów. Często też na filiżankach, talerzach i innych naczyniach nadrukowuje się fotografie wycinanek - całych lub fragmentów.

*Mocna kolorystyka. Czerwień, zieleń, niebieski i żółty w czystych odcieniach, czyli kolory podstawowe, często w towarzystwie czerni. Ale uwaga: mają pojawiać się tylko w dodatkach, a tło powinno być neutralne - szare, białe lub beżowe.

*Minimalistyczne meble. Sprzęty o prostych formach typowych dla nowoczesnego designu. Pasują też współcześnie projektowane krzesła i ławki luźno nawiązujące kształtem albo zdobieniami do dawnego wiejskiego wzornictwa.

Rzeczy w tym stylu szukaj w sklepach:

dawanda.pl, designersko.pl, folkownia.pl, folkstar.pl, homeartgallery.pl, kokofolk.pl, Laskowscy Design, sopolish.pl, Sztuka Beskidzka, TomMebel
    Więcej o:

Skomentuj:

Styl: na ludowo