Styl: na ludowo
Bajecznie kolorowe pasiaki łowickie, kurpiowskie wycinanki i kaszubskie hafty przeniosły się ze skansenów do oszczędnie urządzonych wnętrz. Wnoszą do nich mnóstwo życia i radości.
Cechy typowe dla stylu folk
*Wzory inspirowane sztuką ludową. Są to wizerunki ptaków i innych zwierząt (głównie domowych) oraz motywy roślinne przedstawione w sposób bardzo uproszczony - płasko, bez półcieni sugerujących trzeci wymiar. Tymi tradycyjnymi ornamentami współcześni projektanci i artyści dekorują nie tylko tkaniny, ale także meble i inne domowe przedmioty.
*Wycinanki. Rzadko są to obrazki pracowicie wycinane z papieru. Teraz te dzieła ludowych artystów stanowią jedynie źródło inspiracji do tworzenia (za pomocą nowoczesnych technik) ażurowych wzorów na meblach i dodatkach, np. dywanach, blatach stołów. Często też na filiżankach, talerzach i innych naczyniach nadrukowuje się fotografie wycinanek - całych lub fragmentów.
*Mocna kolorystyka. Czerwień, zieleń, niebieski i żółty w czystych odcieniach, czyli kolory podstawowe, często w towarzystwie czerni. Ale uwaga: mają pojawiać się tylko w dodatkach, a tło powinno być neutralne - szare, białe lub beżowe.
*Minimalistyczne meble. Sprzęty o prostych formach typowych dla nowoczesnego designu. Pasują też współcześnie projektowane krzesła i ławki luźno nawiązujące kształtem albo zdobieniami do dawnego wiejskiego wzornictwa.
Rzeczy w tym stylu szukaj w sklepach:
dawanda.pl, designersko.pl, folkownia.pl, folkstar.pl, homeartgallery.pl, kokofolk.pl, Laskowscy Design, sopolish.pl, Sztuka Beskidzka, TomMebel
- Więcej o: