Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jesienny balkon: nadszedł czas wrzosów i traw

Katarzyna Jodłowska

Jesienny balkon w bloku. Pelargonie, surfinie i inne letnie kwiaty balkonowe tracą już powoli swoją olśniewającą urodę. U progu jesieni warto je zastąpić roślinami, które właśnie o tej porze roku wyglądają najpiękniej.

Kwiaty na jesienny balkon

Pozycję lidera wśród jesiennych roślin ozdobnych zajmuje wrzos. Jest to krzewinka, która lubi światło, luźną, przepuszczalną ziemię z dodatkiem kwaśnego torfu. Wyhodowano już tak wiele odmian, że bez trudu znajdziemy wśród nich odpowiednie rośliny do naszych balkonowych kompozycji. Mają one różne kolory - od ciemnoczerwonego, przez fioletowy, różowy, zielonkawo-biały aż do białego. Są też odmiany wyższe, niższe, zwarte lub rozkładające się szeroko na boki.
 

Jesienny wystrój balkonu - wrzosy

Wrzosy dobrze wyglądają zarówno w wiklinowych koszykach, starych garnkach, wiaderkach, misach, jak i w nowoczesnych pojemnikach o prostych formach. Do wrzosowej aranżacji idealnie pasują rozsypane orzechy włoskie, szyszki, minidynie, sękate konary, brzozowe pieńki.
 
Jesienne dekoracje na balkonie. Rośliny atrakcyjne jesienią

Modne i efektowne jest łączenie wrzosów z trawami ozdobnymi, które jesienią wyglądają najładniej. Zwiewne źdźbła traw i ich puszyste kwiatostany dodają wrzosowym kompozycjom lekkości i pięknie się prezentują, delikatnie poruszając się na wietrze. Ze względu na niewielkie rozmiary wrzosów do takich zestawień najlepiej wybierać raczej nieduże trawy ozdobne, takie jak turzyce, ostnice, piórkówki, trzcinnik lub też miniaturowe miskanty.

Jak zabezpieczyć rośliny na jesiennym balkonie

Zarówno wrzosy, jak i większość traw ozdobnych, to rośliny wieloletnie, ale ich odporność na mróz w skrzynkach i donicach będzie zależała od tego, czy je odpowiednio zabezpieczymy (najważniejsze jest ocieplenie ścianek pojemników, by korzenie nie przemarzły). Ale nawet przemarznięte rośliny pozostaną oryginalną ozdobą balkonu lub tarasu aż do wiosny, ponieważ wrzosy nie tracą swoich kolorów na zimę, a trawy zasychają w malowniczy sposób, zmieniając barwę z zielonej na złoto-brązową.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jesienny balkon: nadszedł czas wrzosów i traw