Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pasja: mistrzyni pędzla

TEKST I STYLIZACJA: Agnieszka Osak-Rejmer ZDJĘCIA: Sylwester Rejmer

Nie, nie chodzi ani o malowanie ścian, ani obrazów. W rękach naszego gościa to narzędzie pomaga odmieniać stare meble. A sama Sherri MacDonald-Wlodarski może godzinami opowiadać o farbach i woskach, które po prostu uwielbia!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Salon połączyliśmy z jadalnią, w której stół z krzesłami stoi na podeście. Kutą poręcz schodów zaprojektowałam sama, a wykonał zaprzyjaźniony metaloplastyk.
SYLWESTER REJMER
Jestem rodowitą Kanadyjką. I właśnie w Kanadzie poznałam mojego męża Bartka. Do Polski, na próbę, przyjechałam w czasach narzeczeństwa. Przez dwa lata uczyłam w Warszawie języka angielskiego (przydał mi się drugi kierunek studiów - nauczanie początkowe). Potem na chwilę wróciliśmy do Kanady, wzięliśmy ślub i po kilku latach uznaliśmy, że nasze miejsce jest jednak w Polsce. Choć marzył nam się Sopot, z którego pochodzi rodzina Bartka, względy zawodowe sprawiły, że osiedliliśmy się w stolicy. Razem z córkami, 15-letnią Matyldą i 9-letnią Stellą, mieszkamy tu już od jedenastu lat.

Z wykształcenia jestem projektantką wnętrz

Samo projektowanie jednak mi nie wystarczało. Od dziecka fascynują mnie meble, a przede wszystkim ich odnawianie i przerabianie. W moim kanadyjskim domu bez przerwy coś ulepszałam, poprawiałam, przemalowywałam. Zaraził mnie tą pasją dziadek (malarz samouk) i ojciec, który miał mały warsztat stolarski i zajmował się renowacją antyków. Chętnie dzielili się ze mną tym, co sami umieli. Byłam chyba bardzo nietypową nastolatką, bo nie rozstawałam się z pędzlem i farbami. Wymyślałam własne mieszanki, a potem wypróbowywałam je na wszelkich meblach, jakie tylko wpadły mi w ręce.

Swoją wiedzę wykorzystałam w Polsce

W podwarszawskim Konstancinie założyłam sklep z farbami, woskami i najróżniejszymi akcesoriami do przerabiania mebli. Nazwałam go najprościej jak można: "Brush", czyli pędzel. Zdecydowałam się również na sprzedaż uznanych na świecie farb kredowych Annie Sloan. Zanim zajęłam się ich dystrybucją, pojechałam do Oksfordu i pod okiem ich twórczyni zbierałam wiadomości dotyczące technik malowania. Annie Sloan to moja guru. Ta niezwykła Angielka, posiłkując się swoim czterdziestoletnim doświadczeniem w dziedzinie farb i pigmentów, stworzyła własną markę o nazwie Chalk Paint. Farby te można stosować na różnych powierzchniach, nie tylko drewnianych. Idealnie sprawdzają się także na powłokach lakierowanych, na płycie MDF i fornirze. A co najważniejsze, materiał wcześniej nie musi być szlifowany ani gruntowany. Wystarczy go tylko odtłuścić!

Zajęłam się renowacją mebli

Przy sklepie mam niewielkie studio-pracownię, gdzie zajmuję się ich upiększaniem. Często trafiają do mnie przedmioty mniej lub bardziej niemodne lub bardzo zaniedbane. Cieszę się, że mogę im dać nowe życie i sprawić, że stary sprzęt znowu stanie na honorowym miejscu w czyimś domu. W moim sklepie znajdziecie też dział z polskim wzornictwem. Jestem zakochana w polskim lnie, glinie, ceramice. Ubolewam, że cudze chwalicie, a swojego nie doceniacie...

Mieszkamy na cichym, zamkniętym osiedlu

To miejsce na peryferiach Warszawy wybraliśmy ze względu na bliskość Lasu Kabackiego. Nasz dom urządziłam, kierując się prostymi zasadami - miało być ponadczasowo, przyjaźnie i niedrogo. Większość mebli i dodatków kupiłam w internecie. Takie zakupy cenię sobie najbardziej, to wielka oszczędność czasu i pieniędzy. Na parterze mamy salon z jadalnią, niewielki aneks kuchenny oraz toaletę dla gości. Na piętrze znajduje się nasza sypialnia, pokój młodszej córki Stelli i łazienka. Na zaadaptowanym strychu swoje tajemnicze królestwo urządziła starsza córka Matylda. W całym domu postawiłam na naturalne materiały i stonowaną, klasyczną kolorystykę. Są też dekoracyjne akcenty, które przypominają o naszym pochodzeniu: plakaty Ryszarda Kai z serii ,,Polska" i poduszka z motywem liścia klonu, symbolu Kanady. Meble kupione na targach lub aukcjach osobiście dostosowałam do klimatu domu. Wymieniłam im obicie lub przemalowałam ulubionymi farbami. I zrobię to pewnie jeszcze nieraz, bo lubię, gdy we wnętrzach bez przerwy coś się zmienia.

Skomentuj:

Pasja: mistrzyni pędzla