72 m kw., dla 4 osób: o jeden pokój za mało

Red.

Jesteśmy czteroosobową rodziną, a nasze mieszkanie będzie miało trzy pokoje, czyli o jeden za mało - dwa mniejsze chcemy przeznaczyć dla dzieci, brakuje więc osobnej sypialni dla nas, rodziców. Czy po otwarciu kuchni na salon udałoby się wydzielić z przestrzeni dziennej dodatkowe pomieszczenie, np. w narożniku z małym oknem? Przydałaby nam się garderoba; w łazience chcielibyśmy mieć wannę i bidet. Izabela

72 m kw., dla 4 osób, 3 pokoje
72 m kw., dla 4 osób, 3 pokoje
Rozwiązanie 1: z aneksem

Justyna Burdow-Gołoś

KUCHNIA została przeniesiona do pokoju dziennego. W otwartym aneksie zaprojektowałam ciąg roboczy usytuowany wzdłuż ściany łazienki (do znajdującego się tutaj pionu wodno-kanalizacyjnego będzie można podłączyć kuchenne urządzenia). Jest także wysoka zabudowa, w której umieściłam m.in. lodówkę. W sąsiedztwie kuchni stoi stół, przy którym cała rodzina może zasiąść do posiłku. W strefie wypoczynkowej znajduje się kanapa, a naprzeciwko niej, we wnęce powstałej po załamaniu ściany - szafka RTV i regały na książki.

W ŁAZIENCE, trochę mniejszej niż na planie wyjściowym, mieszczą się wszystkie potrzebne urządzenia: prostokątna wanna (160 x 70 cm), umywalka nablatowa, sedes oraz - zgodnie z Państwa życzeniem - bidet. Pralkę (40 x 60 cm) proponuję zainstalować w zamykanym składanymi drzwiami minischowku przy łazience.

W dawnej toalecie jest teraz wygodna garderoba. Ubrania można również przechowywać w szafach, które zaplanowałam w Państwa SYPIALNI, pokojach dzieci i w przedpokoju (ta ostatnia powstała kosztem jednego z dziecięcych pokoi).

Rozwiązanie 2: w narożniku

Krzysztof Radzanowski

Nowa SYPIALNIA nie jest duża, ale w sam raz na podwójne łóżko i szafki (lub komody). Wchodzi się do niej z części wypoczynkowej przez suwane drzwi chowane w ścianie. W zmniejszonej KUCHNI, otwartej na pokój dzienny, zaprojektowałem dwa ciągi robocze oraz - pomiędzy nimi - pojemną wysoką zabudowę. Schowków i miejsca do przygotowywania posiłków nie powinno więc Państwu brakować.

W układzie ścian wydzielających ŁAZIENKĘ zaszły jedynie drobne zmiany, umożliwiające lepsze rozmieszczenie urządzeń: wanny (160 x 70 cm), umywalki, sedesu i bidetu. Zmieściła się też otwierana od góry pralka (40 x 60 cm), którą wstawiłem do wnęki wydzielonej przy wejściu do łazienki. Zamiast w.c. jest teraz garderoba; dodatkowe szafy są w pokojach dzieci oraz (na odzież wierzchnią) w PRZEDPOKOJU.Skomentuj:

72 m kw., dla 4 osób: o jeden pokój za mało