Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kuchnia: niezbędne minimum

STYLIZACJA: Agnieszka Osak-Rejmer ZDJĘCIA: Sylwester Rejmer, producenci

Trzyosobowej rodzinie, która na co dzień jada poza domem, w kuchni w zupełności wystarczy kilka kuchennych szafek i podstawowy sprzęt AGD. Wtedy można sobie pozwolić na nietypowe schowki - na przykład szafkę wiszącą o intrygującej, przyciągającej uwagę formie.

Aneks kuchenny w tym mieszkaniu, otwarty na pokój dzienny, jest niewielki. Całkowicie jednak zaspokaja potrzeby rodziny "dwa plus jeden", która stołuje się głównie w pracy i szkole, a w związku z tym - rzadko gotuje w domu. Gospodarze uznali, że nie potrzebują zbyt wielu schowków i ograniczyli ich liczbę do trzech szafek stojących (za frontem czwartej kryje się zmywarka) oraz jednej wiszącej, którą zrobili na zamówienie. Jako dodatkowy schowek służy zbudowana tuż przy aneksie tradycyjna szafa pełniąca funkcję minimagazynu na różne domowe przedmioty - gospodyni przechowuje w niej m.in. część kuchennych akcesoriów (głównie rzadko używane małe AGD, jak na przykład mikser).

Ściana nad blatem roboczym - nie tylko płytki

SZKŁO. Daje duże możliwości aranżacyjne - pod przezroczystym można położyć np. tapetę lub zdjęcie, ciekawie wygląda też szkło kolorowe (np. lakierowane, czyli lacobel) i mleczne. Nad blat najlepiej wybrać hartowane lub klejone; oba rodzaje mają podwyższoną odporność na uderzenia mechaniczne. Taflę łatwo się czyści, wystarczy spryskać ją płynem do mycia szyb i przetrzeć ściereczką.

BLACHA. Ze stali nierdzewnej, aluminiowa lub miedziana - te rodzaje sprawdzą się w kuchni najlepiej. Ze względu na fakt, że na gładkiej powierzchni bardzo widoczne są wszelkie zabrudzenia, proponujemy wybrać blachę o wykończeniu satynowym.

FOTOTAPETA. Do kuchni najlepsza będzie laminowana, na podłożu lateksowym lub winylowym - jest odporna na szorowanie i mycie środkami chemicznymi. Fototapeta może być również naklejona albo nadrukowana na szkło.

Okapy wertykalne

To rodzaj okapów kominowych (inaczej przyściennych). Przypominają płaską płytę zawieszoną pod kątem na ścianie; wyglądają dyskretniej i zajmują mniej miejsca nad płytą grzejną niż okapy kominowe o tradycyjnej formie. Podłącza się je jednak w taki sam sposób, mają też identyczną wydajność, oświetlenie i funkcje.

PODŁĄCZENIE OKAPU Podłączony do osobnego kanału wentylacyjnego pracuje jako wyciąg - zanieczyszczone powietrze po zassaniu przez urządzenie jest usuwane na zewnątrz pomieszczenia. W tym trybie pracuje najwydajniej. Jeśli jednak nie mamy możliwości podłączenia okapu do kanału, musimy zamontować go jako pochłaniacz - wtedy zassane powietrze będzie oczyszczane i wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.

OŚWIETLENIE Może być halogenowe, energooszczędne lub LED-owe, czasami z regulacją natężenia.

UDOGODNIENIA Wyłącznik czasowy - zaprogramowane przez nas urządzenie wyłączy się automatycznie, np. po 15 minutach. Wskaźnik nasycenia filtrów - informuje o konieczności ich oczyszczenia lub wymiany. Sensor zapachu - uruchamia okap, kiedy wyczuje w powietrzu zapachy (znajduje się w droższych modelach). Jak obliczyć potrzebną wydajność okapu Określa się ją w metrach sześciennych na godzinę; im wyższa wydajność, tym szybciej powietrze jest usuwane na zewnątrz lub filtrowane. Aby ustalić minimalną wydajność, jaką powinien mieć okap do naszej kuchni, obliczamy kubaturę pomieszczenia, czyli mnożymy jego powierzchnię przez wysokość, a następnie otrzymaną wartość - przez 6. Nie wybierajmy jednak okapu o zbyt wysokiej wydajności, bo może ona powodować gaśnięcie płomienia na kuchence gazowej. Maksymalną wydajność obliczymy, mnożąc kubaturę pomieszczenia przez 10.

Z innego kompletu

Ciekawą alternatywą dla standardowej górnej zabudowy są szafki wiszące w innym stylu niż stojące, dobrane na zasadzie kontrastu. Sprawią one, że zabudowa nabierze lekkości, urozmaicą też wystrój całego pomieszczenia. Wybierając takie meble, zwróć uwagę na ich walory dekoracyjne, np. mogą mieć przeszklone fronty albo otwarte półki. Pięknie będą w nich wyglądały choćby oryginalne kuchenne akcesoria czy pojemniki do przechowywania żywności. Otwarte półki to też wygodne miejsce na najczęściej używane naczynia lub słoiczki z przyprawami - są wtedy łatwo dostępne, wystarczy sięgnąć ręką. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie wymaga od nas zachowywania idealnego porządku na półkach, a przechowywane tam przedmioty będą się szybciej brudziły.
    Więcej o:

Skomentuj:

Kuchnia: niezbędne minimum