Kuchnia: niezbędne minimum
Trzyosobowej rodzinie, która na co dzień jada poza domem, w kuchni w zupełności wystarczy kilka kuchennych szafek i podstawowy sprzęt AGD. Wtedy można sobie pozwolić na nietypowe schowki - na przykład szafkę wiszącą o intrygującej, przyciągającej uwagę formie.
Ściana nad blatem roboczym - nie tylko płytki
SZKŁO. Daje duże możliwości aranżacyjne - pod przezroczystym można położyć np. tapetę lub zdjęcie, ciekawie wygląda też szkło kolorowe (np. lakierowane, czyli lacobel) i mleczne. Nad blat najlepiej wybrać hartowane lub klejone; oba rodzaje mają podwyższoną odporność na uderzenia mechaniczne. Taflę łatwo się czyści, wystarczy spryskać ją płynem do mycia szyb i przetrzeć ściereczką.
BLACHA. Ze stali nierdzewnej, aluminiowa lub miedziana - te rodzaje sprawdzą się w kuchni najlepiej. Ze względu na fakt, że na gładkiej powierzchni bardzo widoczne są wszelkie zabrudzenia, proponujemy wybrać blachę o wykończeniu satynowym.
FOTOTAPETA. Do kuchni najlepsza będzie laminowana, na podłożu lateksowym lub winylowym - jest odporna na szorowanie i mycie środkami chemicznymi. Fototapeta może być również naklejona albo nadrukowana na szkło.
Okapy wertykalne
To rodzaj okapów kominowych (inaczej przyściennych). Przypominają płaską płytę zawieszoną pod kątem na ścianie; wyglądają dyskretniej i zajmują mniej miejsca nad płytą grzejną niż okapy kominowe o tradycyjnej formie. Podłącza się je jednak w taki sam sposób, mają też identyczną wydajność, oświetlenie i funkcje.
PODŁĄCZENIE OKAPU Podłączony do osobnego kanału wentylacyjnego pracuje jako wyciąg - zanieczyszczone powietrze po zassaniu przez urządzenie jest usuwane na zewnątrz pomieszczenia. W tym trybie pracuje najwydajniej. Jeśli jednak nie mamy możliwości podłączenia okapu do kanału, musimy zamontować go jako pochłaniacz - wtedy zassane powietrze będzie oczyszczane i wydmuchiwane z powrotem do pomieszczenia.
OŚWIETLENIE Może być halogenowe, energooszczędne lub LED-owe, czasami z regulacją natężenia.
UDOGODNIENIA Wyłącznik czasowy - zaprogramowane przez nas urządzenie wyłączy się automatycznie, np. po 15 minutach. Wskaźnik nasycenia filtrów - informuje o konieczności ich oczyszczenia lub wymiany. Sensor zapachu - uruchamia okap, kiedy wyczuje w powietrzu zapachy (znajduje się w droższych modelach). Jak obliczyć potrzebną wydajność okapu Określa się ją w metrach sześciennych na godzinę; im wyższa wydajność, tym szybciej powietrze jest usuwane na zewnątrz lub filtrowane. Aby ustalić minimalną wydajność, jaką powinien mieć okap do naszej kuchni, obliczamy kubaturę pomieszczenia, czyli mnożymy jego powierzchnię przez wysokość, a następnie otrzymaną wartość - przez 6. Nie wybierajmy jednak okapu o zbyt wysokiej wydajności, bo może ona powodować gaśnięcie płomienia na kuchence gazowej. Maksymalną wydajność obliczymy, mnożąc kubaturę pomieszczenia przez 10.
Z innego kompletu
Ciekawą alternatywą dla standardowej górnej zabudowy są szafki wiszące w innym stylu niż stojące, dobrane na zasadzie kontrastu. Sprawią one, że zabudowa nabierze lekkości, urozmaicą też wystrój całego pomieszczenia. Wybierając takie meble, zwróć uwagę na ich walory dekoracyjne, np. mogą mieć przeszklone fronty albo otwarte półki. Pięknie będą w nich wyglądały choćby oryginalne kuchenne akcesoria czy pojemniki do przechowywania żywności. Otwarte półki to też wygodne miejsce na najczęściej używane naczynia lub słoiczki z przyprawami - są wtedy łatwo dostępne, wystarczy sięgnąć ręką. Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie wymaga od nas zachowywania idealnego porządku na półkach, a przechowywane tam przedmioty będą się szybciej brudziły.
- Więcej o:
Jak podawać kawę i herbatę?
Jak wybrać serwis obiadowy? Zastawa stołowa i piękna porcelana
Zastawa stołowa: stół nakryty nie tylko od święta
Jak prawidłowo ułożyć na stole talerze i sztućce?
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem