Zwierzęta w domu: królik, mięciutki i malutki

Ilona Boszko

Króliki miniaturki to jedne z najchętniej kupowanych zwierzaków. Dzieci je uwielbiają, bo zwierzątka te łatwo się oswajają, lubią głaskanie i przytulanie. Pamiętajmy jednak, że są bardzo delikatne i wrażliwe.

DLA KRÓLIKA.
DLA KRÓLIKA.
JIANG HONGYAN
Domek w domku

Najważniejszym miejscem jest dla królika klatka. To jego azyl - miejsce odpoczynku, jadalnia i toaleta. W swoim domku zwierzątko powinno dobrze się czuć i swobodnie poruszać: kicać, stawać, odwracać się. Dlatego minimalne rozmiary klatki to 100 cm długości, 50 cm szerokości i 40 cm wysokości. Specjaliści polecają klatki odrutowane od góry i z boków, zapewniające przepływ powietrza. Klatki odrutowane również od spodu bywają niebezpieczne, gdyż królik może zaczepić łapkami o drut, a wtedy łatwo o złamanie lub skręcenie. Z tego powodu lepsze będzie dno plastikowe. Ponieważ zwierzak ten lubi czasem schować się przed domownikami, w klatce dobrze jest umieścić domek, najlepiej drewniany. UWAGA! Nie należy trzymać królika w akwarium.

Urozmaicone menu

Dla urozmaicenia diety od czasu do czasu można królikowi podawać (w niewielkich ilościach) niektóre świeże owoce i warzywa. Bywa, że zwierzątka nieprzyzwyczajone do warzyw na początku źle na nie reagują. Nowe produkty należy więc wprowadzać stopniowo, małymi dawkami. Uzupełnieniem diety powinny być gałązki, które pełnią dodatkową funkcję - gryząc je, nasz pupil ściera sobie zęby. Do tego celu służą również sprzedawane w sklepach kolby dla królików.

Czyściutko w toalecie

Klatkę należy podzielić na dwie części: toaletową i wypoczynkową. Królik szybko się nauczy odróżniać te strefy i nie będzie mylił jadalni z toaletą.

W części toaletowej najlepiej wysypać żwirek, który wchłania mocz i niweluje przykry zapach. W wypoczynkowej można położyć ciepły kocyk lub dywanik albo wyłożyć ją sianem. Królik będzie miał miękko, a przy okazji może sobie podjeść. UWAGA! To rozwiązanie nie sprawdzi się, jeżeli pupil będzie załatwiał na sianie swoje potrzeby fizjologiczne. Wtedy siano stanie się niebezpieczne dla zwierzaka, gdyż mogą się w nim lęgnąć larwy much. Trociny, chętnie polecane przez sprzedawców w sklepach zoologicznych, są najmniej bezpieczne dla naszych pupili, a dla nas uciążliwe, ponieważ szybko rozniosą się po mieszkaniu.

Króliki to bardzo czyste zwierzątka. Zadbajmy więc o to, by czuły się komfortowo. Regularnie myjmy klatkę, wymieniajmy żwirek w toalecie i siano w części wypoczynkowej. Takie porządki należy robić mniej więcej raz na dwa tygodnie. Królików nie kąpiemy! Pamiętajmy natomiast o regularnym szczotkowaniu futerka i przycinaniu pazurków.

W jadalni

Królikowi jest potrzebny paśnik na siano, miseczka na suchy pokarm oraz poidełko z wodą. Zwierzątko należy karmić o regularnych porach. Podstawą pożywienia jest siano i suszone zioła, dodatkowo można podawać sprzedawaną w sklepach zoologicznych suchą karmę, zwierającą wszystkie niezbędne składniki.

Spacery po domu

Klatka jest dla królika bezpiecznym azylem, ale to nie oznacza, że ma siedzieć w niej cały czas i nie wychodzić na spacery po mieszkaniu. Gryzonie biegające po domu są jednak narażone na spore niebezpieczeństwo. Największym zagrożenie są przewody elektryczne - królik prawdopodobnie będzie je gryzł, co może się okazać dla niego wręcz tragiczne. Wszystkie pozostawione na wierzchu małe przedmioty staną się dla niego kuszącymi zabawkami; niektórymi z nich zwierzątko może się zadławić lub pokaleczyć. W części mieszkania warto więc wydzielić wybieg, np. płotkami i innymi zabezpieczeniami przeznaczonymi dla dzieci. Pamiętajmy jednak, że nawet wtedy wypuszczonego z klatki królika nie należy pozostawiać bez opieki. NASZA RADA! Zadbajmy też o to, by zwierzątko miało na wybiegu zabawki. Idealnie sprawdzą się kule, które uwalniają pokarm, gdy królik nimi poruszy. Dobre będą również wszystkie te zabawki umożliwiające ścieranie pazurków i zębów, czyli kule z wikliny i trawy morskiej, tunele wiklinowe i korkowe, patyki z suszkami. Warte polecenia są także domki i namioty, gdzie futrzak będzie mógł się schować przed domownikami.

Skomentuj:

Zwierzęta w domu: królik, mięciutki i malutki