Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piękno niedoskonałości - wystawa porcelany Marka Cecuły

red.

Marek Cecuła jest twórcą porcelany, która przeszła do historii światowego rzemiosła artystycznego. W Krakowie odbędzie się retrospektywna wystawa jego twórczości.

porcelana, Marek Cecuła
Marek Cecuła, "In Dust Real", 2005
fot. archiwum artysty

Marek Cecuła - artysta, projektant, kreator przestrzeni społecznej, pedagog, kurator, od 2013 Dyrektor Artystyczny Ćmielów Design Studio - tworzy już od 40 lat. Z tej okazji w Krakowie odbędzie się retrospektywna wystawa jego twórczości „Beauty of ImPERFECTION” (Piękno niedoskonałości).

 

Na wystawie zaprezentowane zostaną m.in. projekty z nowojorskiego okresu twórczości Cecuły oraz prace stworzone we współpracy z Polskimi Fabrykami Porcelany (PFP). Co ważne, ekspozycja nie będzie ograniczać się tylko do sztuki użytkowej, choć kolekcje i poszczególne obiekty stworzone w ramach współpracy z PFP, np. seria Pogięta, kubki Random, New Atelier a także kolekcje wpisujące się w Mix&Mach, są jej znaczącym elementem. Bliżej będzie można poznać także stricte artystyczną działalność Cecuły i przyjrzeć się ceramicznym, artystycznym instalacjom i wysublimowanym przedmiotom: np. projektowi Nostalgia, czy kontrowersyjnym pracom z serii „Hygiene”.

 

Miejsce: Galeria BB, Kraków, ul. Skałeczna 5

Kiedy: 9 kwietnia - 9 czerwca 2015

Projekt wystawy: Marek Cecuła, współpraca: Anita Bialic, Tomek Wójcik

 

Marek Cecuła urodził się w Częstochowie w 1944 roku. W wieku 16 lat samodzielnie wyjechał do Izraela, gdzie odkrył ceramikę i nauczył się rzemiosła. Po 12 latach wraz z komuną artystyczną wyjechał do Brazylii. Po kilku latach przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie założył studio Modus Design i galerię Contemporary Porcelain. Od 2000 roku mieszka i pracuje w Polsce.  
Dziekan Wydziału Ceramiki w Parsons School of Design w Nowym Jorku, USA, 1983-2004. Profesor wizytujący w National College of Art and Design w Bergen, Norwegia, 2003-2010 oraz w Royal College of Art w Londynie, Wielka Brytania, 2010.
Twórca  i dyrektor artystyczny Design Centrum Kielce (obecnie: Institute of Design Kielce), 2010-2012. Od 2012 roku dyrektor artystyczny Ćmielów Design Studio, działającego w Polskich Fabrykach Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” SA.

    Więcej o:

Skomentuj:

Piękno niedoskonałości - wystawa porcelany Marka Cecuły