Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak zaaranżować przestrzeń między kuchnią a salonem?

Red.

Anna z mężem mają kuchnię połączoną z salonem. Chcieliby te dwa pomieszczenia oddzielić. Nie są jednak zwolennikami wysp kuchennych ani barków. Architekci podpowiadają dwa rozwiązania.

W mieszkaniu, które zamierzamy kupić, nie wszystko nam pasuje. Przede wszystkim chcielibyśmy oddzielić kuchnię od pokoju, przynajmniej umownie. Nie jesteśmy zwolennikami wysp ani barków, bo w razie potrzeby zmiana takiego układu wiąże się z nakładem kosztów - dlatego myślimy raczej o stole. W grę wchodzą ewentualnie przesuwane drzwi. Czy dałoby się tak zaaranżować przestrzeń, żeby do kuchni nie wchodziło się przez salon? Anna

Rozwiązanie 1: kuchnia za przesuwanymi drzwiami

Magdalena Żmihorska-Tomasik

Usytuowanie ścian i pionów wodno-kanalizacyjnych, niezbędnych do podłączenia kuchennych urządzeń, utrudnia spełnienie wszystkich Państwa  życzeń. Do kuchni wchodzi się przez salon - postawienie dodatkowej przegrody wydzielającej przejście znacznie ograniczyłoby przestrzeń dzienną. Tuż przy KUCHNI znajduje się kąt jadalny z okrągłym stołem.

Państwa SYPIALNIA została zmniejszona na korzyść dwóch garderób. Jedna jest dostępna z pokoju, druga z przedpokoju, w którym zaprojektowałam również ciąg szafek. Wejście z PRZEDPOKOJU do salonu przesunęłam (tak by nie znajdowało się naprzeciw drzwi wejściowych do mieszkania), a na dodatek otworzyłam i poszerzyłam, co pozwala doświetlić ciemny przedpokój. Temu służą także prześwity (ewentualnie przeszklenia) w ścianie przy kanapie.

ŁAZIENKA jest nieznacznie większa niż na planie wyjściowym - włączyłam w nią wnękę przy pionach, w której stanęła pralka (60 x 60 cm). W pomieszczeniu tym proponuję zainstalować wannę (150 x 70 cm), podwieszony sedes i umywalkę (szer. 60 cm).

Rozwiązanie 2: wyraźna granica między pomieszczeniami

Michał Grzelak

Do KUCHNI i salonu prowadzą z przedpokoju osobne wejścia; ze względu na ograniczoną przestrzeń proponuję zamontować w nich przesuwane drzwi chowane w ścianie (nie będą też kolidować z drzwiami do ŁAZIENKI). We wnękowej zabudowie od strony kuchni umieściłem m.in. lodówkę oraz wysokie pojemne schowki. Przestrzeń dzienna musiała zostać oczywiście zmniejszona, ale bez problemu mieści się w niej wygodna narożna kanapa ze stolikiem kawowym; naprzeciwko niej, na ścianie zabudowy, umieściłem telewizor.

SYPIALNIA dzieli się na dwie części. Przy wejściu do pokoju znajduje się garderoba, w głębi, w widnej części z oknem, stoi dostępne z dwóch stron łóżko. W łazience mieści się obszerna kabina prysznicowa (120 x 80 cm), podwieszony sedes i umywalka; za kabiną powstała wnęka na pojemną szafkę.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak zaaranżować przestrzeń między kuchnią a salonem?