Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Urządzanie wnętrz: ekspert radzi

red.

Przy urządzaniu pierwszego mieszkania nawet najprostsze kwestie mogą okazać się problematyczne. Na pytania czytelników odpowiada projektantka wnętrz Iza Szewc/Fabryka Nastroju.

PYTANIE: Mamy bardzo zniszczony drewniany parkiet. Wymiana nie wchodzi w grę. Poradźcie, co z nim zrobić.

Najlepszym sposobem na odświeżenie podłogi jest cyklinowanie. Wraz z lakierem zostaje zdarta zabrudzona i zarysowana wierzchnia warstwa drewna. Jeśli uda się usunąć wszystkie ślady zniszczeń, po uzupełnieniu specjalną fugą ubytków, pęknięć i szczelin możemy polakierować podłogę lakierem bezbarwnym lub lakierobejcą, która dodatkowo przyciemni albo rozjaśni naturalną barwę drewna. Jednak gdy po cyklinowaniu podłoga nadal nie wygląda dobrze, lepiej pomalować ją farbą kryjącą, na przykład w bardzo ostatnio modnym białym kolorze. Kupienie odpowiedniej farby nie powinno stanowić problemu - oferuje je większość producentów. Są to preparaty chlorokauczukowe oraz uretanowo--alkidowe, których nie zetrzemy, nawet chodząc po pomieszczeniu w butach.

PYTANIE: Zamierzamy otworzyć kuchnię (7 m kw.) na 16-metrowy pokój, by zyskać w miarę przestronną strefę dzienną. Zastanawiamy się, jak oświetlić połączone wnętrza. Czy zdecydować się na lampę sufitową? Jeśli tak, to gdzie ją zawiesić? Jakie jeszcze rodzaje lamp powinniśmy zainstalować?
W otwartej przestrzeni dziennej warto zaplanować oświetlenie strefowe. W części salonowej powinna zawisnąć lampa sufitowa, a w pomieszczeniu o podłużnym kształcie - dwie rozmieszczone symetrycznie. Przy kanapie czy fotelu przyda się lampa podłogowa, która da dobre światło do czytania. Warto też pomyśleć o kinkietach w kącie wypoczynkowym; stworzą miły nastrój, a przy okazji efektownie podświetlą zawieszone na ścianach obrazy, zdjęcia i inne ozdoby. W aneksie kuchennym najlepiej zainstalować w równych odstępach kilka niewielkich punktów natynkowych (lub podtynkowych w podwieszonym suficie). Pamiętajmy również o oświetleniu blatu roboczego - np. lampkach lub taśmach LED pod górnymi szafkami.

PYTANIE: Co zrobić ze szpecącymi pokój parapetami z lastryka? Na zastąpienie ich drewnianymi czy kamiennymi nie mam pieniędzy.
W supermarketach budowlanych są sprzedawane specjalne nakładki na parapet imitujące drewno albo kamień - tanie i łatwe w montażu. Podobne osłonki można zrobić samodzielnie ze sklejki; dobrym pomysłem jest też wykończenie parapetów okleiną na meble, czyli mocną folią samoprzylepną dostępną w wielu wzorach i kolorach (przyklejamy ją do dokładnie oczyszczonej i odtłuszczonej powierzchni). Ale najbardziej efektownie będzie wyglądał parapet ozdobiony ceramiczną albo szklaną mozaiką. Po zmatowieniu lastryka papierem ściernym przyklejamy płytki klejem do glazury, a gdy ten wyschnie, wypełniamy szczeliny fugą.

Skomentuj:

Urządzanie wnętrz: ekspert radzi