Światło na młodych: Łukasz Paszkowski
Chcą i potrafią. Pojawiają się w najważniejszych miejscach światowego designu, zdobywają najcenniejsze wyróżnienia. Młodzi polscy projektanci bez kompleksów patrzą w przyszłość i zostają w Polsce. Bo to jest ich wybór, a nie konieczność.
Łukasz Paszkowski
Imię: Łukasz
Nazwisko: Paszkowski
Ukończył: ASP w Katowicach.
www.lukaszpaszkowski.pl
Za projekt okapu Illumia dla marki Ciarko dostał wyróżnienie Red Dot 2013 w kategorii Product Design. W tym roku został laureatem konkursu Young Design organizowanego przez IWP.
Projektować dla zwykłych ludzi
Czy zdajemy sobie sprawę z tego, że wszystko co nas otacza zostało zaprojektowane? Na pewno Łukasz Paszkowski ma tego świadomość. "Chcę projektować dla zwykłych ludzi, ich zadowolenie ma dla mnie największą wartość" - deklaruje. A my bardzo się cieszymy, bo to oznacza, że w naszym otoczeniu pojawi się więcej dobrze zaprojektowanych sprzętów.
Co ważne, Łukasz Paszkowski dba nie tylko o funkcję, ale także o formę, bo jak mówi "Wzornictwo przemysłowe jest dość młodą dyscypliną, która narodziła się razem z przemysłem. Lubię współczesne spojrzenie na design. W czasach modernizmu projektanci skupiali się na funkcji, gloryfikowali utylitaryzm. Forma nie miała znaczenia - wyznacznikiem dobrych produktów czy też architektury było podążanie za funkcją. W kontrze do takiego spojrzenia na projektowanie stanęli postmoderniści, którzy zaczęli bawić się formą. Wrażeniowe podejście do produktu stało się ważniejsze od funkcji. Obecnie w projektowaniu łączy się te cechy. Projektując, staram się, aby forma podążała za funkcją ale jednocześnie była przyjemna dla użytkownika".
Przedmioty autorstwa Paszkowskiego są bardzo eleganckie, nawet jeśli wiążą się z tak banalnymi sprawami jak zmywanie naczyń. On udowadnia, że wszystko można zaprojektować lepiej.
- Więcej o:
- projektanci
Wnętrza: mieszkanie w kamienicy z XIX wieku
Dom z widokiem na ocean
Wizjonerka z nad Wisły
Minimalizm - jak urządzić przytulne i proste wnętrza? Zasady aranżacji i życia
Projektant wnętrz. Czym się zajmuje i ile zarabia?
Garsoniera na Mokotowie. Tu mieszka znana architektka wnętrz
Connected - wspólny projekt 9 twórców z całego świata. Wśród nich jest Polka, Maria Jeglińska
Dom Polny - dom wpisany w polny krajobraz