Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Blog Design 2015: rzucpanokiem.pl

red

Profesjonalne jury złożone z architektów, stylistów, fotografa wnętrz, redaktorów magazynu Dom i Wnętrze oraz przedstawicieli Łodz Design Festival wybrało 20 najlepszych blogów konkursu Blog Design 2015. Jednym z nich jest blog rzucpanokiem.pl.

Imię Paweł

Nazwisko Machomet

Adres bloga rzucpanokiem.pl

Założyłam(em) bloga bo,... chciałem podzielić się swoją pasją z szerszym gronem odbiorców, zmierzyć się z opiniami czytelników na temat tego, co robię i zainspirować ich do ratowania pozostawianych na śmietnikach staroci, a także zwrócić uwagę na to, że nowe nie zawsze oznacza lepsze. Założenie bloga miało przyczynić się do tego, by moje meblowe realizacje nie były tworzone tylko do szuflady.

Piszę o ... starych meblach, które wyszukuję na śmietnikach lub kupuję za niewielkie pieniądze na pchlich targach. Opisuję i pokazuję na zdjęciach proces ich renowacji, który od początku istnienia bloga realizuję osobiście w domowych warunkach.

Mój blog wyróżnia.... kilka szczegółów. Nie narzucam sobie ile treści i w jakim czasie muszę opublikować. Choć mam udokumentowanych znacznie więcej realizacji niż te ujęte w postach na blogu, staram się pokazywać za każdym razem to, co wyróżnia się choćby na poziomie ciekawego detalu lub rozwiązania użytego przy renowacji. Czasem więc mogę pozwolić sobie na nowy artykuł co tydzień, a czasem co miesiąc. Zamieszczane przeze mnie teksty, choć obszerne, nie zawierają przepisów na odnawianie mebli. Moim celem jest inspirowanie do podejmowania meblowych wyzwań. Często to, czego nie ma w tekście, jest na zdjęciach i odwrotnie. Nie jestem zwolennikiem korzystania z rozwiązań opisanych z aptekarską dokładnością, bo sprzyjają niepotrzebnemu kopiowaniu. Lubię problemy, rozwiązujące się, gdy tylko poświęci się im trochę czasu. Cały materiał prezentowany na blogu jest w stu procentach autorski i jest zapisem mojej drogi doskonalenia swoich umiejętności oraz poszerzania swojej wiedzy o renowacji. Prezentowane przeze mnie realizacje nie są ukierunkowane pod względem stylu - obok modnych ostatnio mebli z lat 60. można znaleźć współczesny sosnowy regał z IKEA, okrągły stół na giętych nogach, wiejski bielony fotel, czy eklektyczną szafę na ubrania.

Inspiruję się ... latami sześćdziesiątymi, wzornictwem z tamtych czasów, bardzo lubię muzykę big bitową. Zachwycają mnie mechanizmy funkcjonujące w przyrodzie i to, że człowiek umie wymyślić przedmioty, które potrafią usprawnić szereg wykonywanych przez niego czynności.

Ulubiony projektant, styl we wnętrzach. przedmiot znanego dizajnera to... projekty profesora Hałasa, czy Teresy Kruszewskiej. Podoba mi się forma i historia powstania drucianego krzesła Henryka Sztaby i wykorzystanie naturalnych właściwości buczyny w krzesłach Thoneta. Cenię też Meble Kowalskich za to, że choć dziś już legendarne, powstały i odniosły sukces w czasach, kiedy niemal niczego nie było - z braku okuć były skręcane śrubami do sanitariatów. Ubolewam nad tym, że na fabrycznych naklejkach znajdujących się na meblach z dawnych lat, nie pisano nazwisk projektantów. Nie mam określonego stylu we wnętrzu, który lubię najbardziej. Uważam za piękne te wnętrza, które opowiadają historię ich mieszkańców. Przepadam za prawdziwie starym drewnem i dlatego też wiele mebli z tego materiału, które gromadzę w swoim domu, odnawiam jedynie na poziomie wzmocnienia konstrukcji, czy usunięcia z nich brudu.

Dzięki blogowi udało mi się.... posiąść wiedzę teoretyczną i praktyczną w dziedzinie renowacji mebli - startowałem jako zapalony amator. Poznałem wiele właściwości drewna, możliwości jego łączenia i tworzenia stabilnych konstrukcji, nauczyłem się szyć tapicerki zarówno z wykorzystaniem dostępnych wszędzie pianek poliuretanowych jak i trawy morskiej, czy drewnianych strużyn. Dowiedziałem się bardzo dużo o dawnym wzornictwie. Nauczyłem się cierpliwości i przywiązywania dużej wagi do detali. Dzięki blogowi udało mi się poprowadzić kilka edycji warsztatów z odnawiania mebli (Międzynarodowe Targi Szczecińskie, Arena Design, Poznań Design Days), na których na żywo przekazywałem swoją wiedzę ich uczestnikom. Doceniam pracę rzemieślników i wykształcenie oferowane przez szkoły zawodowe, które wiele osób z niewiadomych powodów traktuje jako "te gorsze". Udaje mi się inspirować coraz większą liczbę czytelników, chcących samodzielnie przywracać starociom dawną świetność. W ciągu trzech lat prowadzenia bloga udało mi się samodzielnie odnowić blisko 80 mebli, które służą w domach w różnych miastach Polski.

Zdjęcie autora bloga

 

rzucpanokiem.plrzucpanokiem.pl

    Więcej o:

Skomentuj:

Blog Design 2015: rzucpanokiem.pl