Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Małe mieszkanie w dawnej fabryce papieru

Tekst: Monika Utnik-Strugała, stylizacja: Kasia Mitkiewicz, projekt wnętrza: Małgorzata Chabzda/Nowa Papiernia

Mieszkanie w dawnej fabryce papieru ma tylko 35 m kw. Mateusz postanowił podkreślić jego industrialny charakter. Do swojego loftu wprowadził antresolę, na której jest sypialnia.

Mieszkanie we Wrocławiu, 35 m kw. 1 pokój; domownik: Mateusz.

Mateusz kupił mieszkanie w Nowej Papierni. Stare oryginalne mury aż prosiły się o surową, industrialną aranżację.

- Mury XIX-wiecznej fabryki papieru Richarda Chutscha same przez się narzucały styl: surowy, industrialny. Było dla mnie oczywiste, że wystrój wnętrza musi być spójny z charakterem osiedla Nowa Papiernia - opowiada właściciel. W tym przekonaniu utwierdziła go projektantka Małgorzata Chabzda. - Okazało się, że idę w dobrym kierunku, ale bez jej pomocy nie poradziłbym sobie z realizacją. Tylko projektant wie, co z czym połączyć, które materiały się lubią, a które nigdy ze sobą nie zagrają.

Wnętrze w stylu loftowym

Właśnie materiały "zrobiły" to wnętrze: oryginalną cegłę Małgorzata zestawiła z tynkiem przypominającym beton, surowymi deskami podłogowymi, posadzką z żywicy epoksydowej w łazience i stalowymi drzwiami wejściowymi. Paletę szarości, beżów i bieli urozmaicają jedynie nieliczne elementy w żywszym kolorze. Zaczęło się od belki konstrukcyjnej podtrzymującej strop, którą Małgorzata - zamiast ukryć na przykład za podwieszonym sufitem - postanowiła wyeksponować, malując na odcień złamanej zieleni. To ulubiony kolor Mateusza, kojarzący mu się z ciepłymi morzami (choć pochodzi z Wrocławia, nie wyobraża sobie życia bez plaży i wody). Ta sama barwa konsekwentnie pojawiła się też w łazience (grzejnik), na zabudowie pod antresolą oraz w dodatkach.

Antresola w kawalerce

I właśnie antresola to drugi (po materiałach) największy atut mieszkania. Dzięki niej Mateusz zyskał dodatkowych pięć metrów; na górze urządził sypialnię, na dole zmieściły się szafki i sprzęt RTV. Konstrukcja zrobiona z patynowanej stali wygląda jak sprzed stu lat i razem ze zwieszającą się z sufitu huśtawką na łańcuchach dodatkowo podkreśla chłodny charakter loftu. Dawny właściciel fabryki pewnie sam chętnie by tu zamieszkał.

Skomentuj:

Małe mieszkanie w dawnej fabryce papieru