Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?

red.

Mieszkanie w lofcie dla wielu pozostaje jedynie w strefie marzeń. Każdy jednak może urządzić swoje wnętrze w stylu loftowym. Podpowiadamy jak to zrobić.

Mieszkanie w stylu loftowym
Mieszkanie w stylu loftowym
fot.Komandor

Pierwsze lofty powstały w latach 50. XX wieku w nowojorskiej dzielnicy SoHo. Mieszkania w budynkach pofabrycznych były tanie i obszerne. Dlatego chętnie zajmowali je młodzi artyści poszukujący nie tylko mieszkań ale i pracowni. Przestrzenie początkowo utożsamianie z bohemą artystyczną z czasem stały się synonimem luksusu. Powstałe w nich luksusowe apartamenty stały się bardzo modne, a ich oryginalny, choć surowy styl rozpowszechnił się na całym świecie. Moda ta dotarła także do Polski i bardzo dobrze się u nas przyjęła. (Zobacz także: Mieszkania w stylu loftowym - przegląd waszych wnętrz >>)

Cechy stylu loftowego

Wnętrza nawiązujące do loftów charakteryzuje przede wszystkim nieco surowy wystrój. Ich nieodłącznymi elementami są widoczne materiały konstrukcyjne: cegła, beton czy drewno. Instalacje, rury i grzejniki pozostają nieosłonięte, często pojawiają się belki na suficie, stal, beton i postarzane drewno. Meble są raczej o prostych formach głównie metalowe bądź drewniane. Ich rozmieszczenie we wnętrzu jest dość swobodne, symetria nie jest obowiązkowa w loftowych wnętrzach. Ważną role odgrywa oświetlenie. Obowiązkowe są długie, wiszące lampy o prostych obudowach. Ponadto należy ograniczyć liczbę ozdób.

Jak osiągnąć styl industrialny we wnętrzu:

- jedną ze ścian pozostaw w stanie surowym
- wyeksponuj ceglaną ścianę
- pozostaw odsłonięte instalacje
- nie zasłaniaj rur ani grzejników
- wybieraj metalowe sprzęty i z postarzanego drewna
- zachowaj stonowaną kolorystykę: szarości, brązy.

 


PRZEJDŹ DO GALERII >>

Skomentuj:

Jak urządzić wnętrze w stylu loftowym?