Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zakupy przez internet. Jaką formę odbioru wybrać, by było najtaniej?

Magda Kłodecka

Kurier zwykle przyjeżdża, gdy jesteśmy w pracy. Listonosz zostawia w skrzynce awizo - trzeba wybrać się na pocztę. Dlatego klienci e-sklepów coraz chętniej korzystają z osobistego odbioru towarów. Porównywarka Idealo.pl sprawdziła, ile polskich sklepów internetowych oferuje odbiór osobisty w sklepie, punktach odbioru, paczkomatach, a także jakie są ceny.

28.10.2008 BIALYSTOK KOMPUTER MONITOR LCD KLAWIATURA INTERNET FOT . AGNIESZKA SADOWSKA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: /FR/
Fot. Agnieszka Sadowska Agencja Gazeta
Polacy najchętniej korzystają z paczkomatów. Aż 78 proc. sprzedawców dostarcza zakupy w sposób, który umożliwia odebranie przesyłki o dowolnej porze. Z tej metody korzysta też np. 76 proc. sklepów niemieckich i 68 proc. brytyjskich, ale raczej niewiele włoskich (co trzeci) i hiszpańskich (co czwarty).

Największą popularnością cieszą się paczkomaty InPost - dwie trzecie sklepów umożliwia odebranie przesyłki właśnie tam.

Niewiele mniej sprzedawców (61 proc.) zostawia internetowe zakupy w sklepach stacjonarnych. Znacznie rzadziej kupujący mogą się wybrać po e-zakupy na pocztę (16 proc.), do kiosku (14 proc.) albo na stację benzynową (9 proc.). Poczta planuje jednak gonić konkurencję i niebawem umożliwi skorzystanie z usługi "Odbiór w placówce" w kolejnych 2-3 tys. miejsc. Chce także wprowadzać na pocztach urządzenia samoobsługowe.

Również coraz więcej kiosków wydaje przesyłki w ramach usługi "Paczka w Ruchu" - ich liczba wzrosła z 4 proc. w 2015 do 14 proc. w tym roku. Stacje benzynowe z kolei mają tę zaletę, że paczka jest do odbioru przez całą dobę - nawet przez pięć dni.

Kliknij i odbierz

Wielu sprzedawców oprócz sklepu stacjonarnego posiada też jego internetowy odpowiednik. Klient zamawia zakupy przez sieć, a po odbiór idzie do sklepu. To najtańsza forma dostawy, bo tylko co 25. sklep żąda za nią opłaty, ale za to wcale niemałej, bo od 8,90 zł do 20 zł.

Cena mniej ważna

Gdzie więc za dostawę towarów zamówionych w sieci zapłacimy najmniej? Jak wylicza Idealo, biorąc pod uwagę 100 najpopularniejszych sklepów internetowych w Polsce - najtańszy jest odbiór w sklepie stacjonarnym; średni koszt dostawy to zaledwie 0,69 zł. W dodatku rzecz można od razu obejrzeć i zwykle bez dodatkowych kosztów zwrócić.

Przystępne ceny ma również Ruch, bo za opcję " Paczka w Ruchu" trzeba zapłacić średnio 5,72 zł. Mniej więcej w środku listy znajdują się paczkomaty InPost, które przeciętnie żądają za 5-kilogramową paczkę 8,49 zł. Na poczcie to już opłata ok. 16,25 zł.

Najdroższa jest w tym zestawieniu " Stacja z Paczką", w której cena w zależności od sklepu i wartości zamówienia waha się między 0 zł a 12 zł, zaś średnia cena przesyłki do stacji paliw wynosi 8,72 zł.

* W badaniach uwzględnionych zostało 100 najpopularniejszych sklepów internetowych współpracujących z Idealo w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Hiszpanii.    Więcej o:

Skomentuj:

Zakupy przez internet. Jaką formę odbioru wybrać, by było najtaniej?