Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Montujemy halogeny

Wykonanie i komentarz: Jacek Rosłoniec Zdjęcia: Maciej Bliziński

Żarówki halogenowe kosztują więcej niż tradycyjne, ale są tańsze w użytkowaniu. W podwieszanym suficie można je zamontować w każdym miejscu. Koszt materiałów (dla 3 opraw) ok. 300 zł, czas wykonania 2 godz

INSTALOWANIE OSWIETLENIA HALOGENOWEGO W SUFICIE PODWIESZANYM
Materiały: oprawy halogenowe (44 zł/szt.), żarówki halogenowe 35 W (od 4,50 do 16,40 zł/szt.), elastyczny przewód dwużyłowy (1,70 zł/m.b.), kostki połączeniowe (2,49 zł/12 szt.), transformator 150 W (od 70 do 109 zł). Potrzebne są też: wiertarka, wiertła piłkowe (inaczej koronowe lub otwornice), próbnik napięcia, miarka, szczypce uniwersalne (do ściągania izolacji z przewodów)
Fot. Maciej Bliziński
Warto wiedzieć

W podwieszanych sufitach najczęściej są montowane oprawy halogenowe. Sufity takie buduje się zazwyczaj z płyt gipsowo-kartonowych, które przykręca się do stelaża z metalowych profili. Miejsca, w których będą instalowane punkty świetlne, trzeba tak wyznaczyć, by otwory na oprawy nie wypadały na stelażu.

Pamiętajmy, że moc wyjściowa transformatora musi być co najmniej równa mocy podłączonych żarówek (lepiej kupić urządzenie o większej mocy, nigdy mniejszej). Nowoczesne transformatory elektroniczne są niewielkie, można je przełożyć przez otwory na oprawy. W porównaniu z transformatorami rdzeniowymi pracują cicho i nie wywołują drgań. Kiedy nastąpi przeciążenie, wyłączają się automatycznie.

Skomentuj:

Montujemy halogeny