Hydroponiczna uprawa roślin

Tekst: Jolanta Więsyk Zdjęcia: Marcin Klaban, Leni

Brak nam czasu na pielęgnację kwiatów? Zdecydujmy się na uprawę hydroponiczną, mniej kłopotliwą od tradycyjnej. Świetną okazją jest wiosenne przycinanie roślin - czas przygotowywania sadzonek.

Hydroponika, czyli uprawa roślin w mineralnych granulatach nasączonych wodą z rozpuszczonymi składnikami pokarmowymi, jest prosta i skuteczna. Nic więc dziwnego, że zdobywa wciąż nowych zwolenników, zwłaszcza wśród osób zapracowanych, zapominalskich oraz często wyjeżdżających. Rośliny uprawiane tą metodą wymagają rzadszego podlewania niż kwiaty rosnące w tradycyjnym podłożu, a mimo to przeważnie są od nich bujniejsze i zdrowsze. Ich korzenie mają przecież stały dostęp do wody i rozpuszczonego w niej nawozu. Tak uprawianych roślin nie trzeba też często przesadzać. Ponieważ granulat podłoża jest sterylny (wyprażony w wysokiej temperaturze), uprawiane w nim kwiaty rzadko chorują.

Hydroponika bardzo dobrze wpływa na mikroklimat wnętrz z centralnym ogrzewaniem - woda wypełniająca osłonki roślin stale paruje, nawilżając powietrze w mieszkaniu. W dodatku w granulkach podłoża nie rozwijają się uczulające grzyby i pleśnie, które często występują w doniczkach wypełnionych ziemią (to ważna informacja dla alergików).

Wprawdzie uprawa hydroponiczna jest łatwa, ale przestawianie na nią roślin hodowanych tradycyjnie bywa trudne w warunkach domowych. Najprościej więc kupić w sklepie roślinę uprawianą tą metodą już przez producenta. Chętni mogą jednak spróbować samodzielnie rozpocząć w domu uprawę hydroponiczną. Radzimy zacząć od ukorzenionych w wodzie sadzonek - tak jak pokazujemy w ramce obok. Wcześniej trzeba jednak skompletować zestaw do hydroponiki - niezbędne akcesoria można kupić w supermarketach OBI.

    Więcej o:

Skomentuj:

Hydroponiczna uprawa roślin