Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zieleń: peonie - królowe lata

Tekst Katarzyna Kowalska

Wyglądają jak duże puszyste pompony. W letnim ogrodzie z powodzeniem konkurują nawet z różą. Ich wspaniałą urodą zachwycali się już twórcy starochińskich drzeworytów.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA ROSLINY KWIATY PIWONIA PAEONIA ' FESTIVA MAXIMA ' FOT. JOLANTA PIEKARZ PUBLIKACJA OGRODY NR 6 (122) - 6 2009
Wyglądają jak duże puszyste pompony. W letnim ogrodzie z powodzeniem konkurują nawet z różą. Ich wspaniałą urodą zachwycali się już twórcy starochińskich drzeworytów. <BR />Piwonie, zwane też peoniami, przywędrowały do Europy w XVI wieku z Chin. Starożytni Chińczycy docenili nie tylko ich urodę, ale również właściwości lecznicze (łacińska nazwa tej rośliny, Paeonia, pochodzi od greckiego słowa paionia, znaczącego uzdrawianie). Najbardziej znana jest piwonia chińska (ma pełne kwiaty i ponad dwa tysiące odmian) oraz japońska (w środku kwiatu znajdują się wąskie, często inaczej zabarwione płatki wykształcone z fantazyjnie zwiniętych pręcików). Mniej popularne są piwonie anemonowe (z rozrośniętymi płatkami pręcikowymi otoczonymi jedną warstwą szerokich płatków) i drzewiaste. Peonie lubią słońce i półcień oraz żyzną glebę, która musi być stale wilgotna, inaczej zrzucą pąki. Ta długowieczna bylina może pozostać w jednym miejscu nawet 15 lat; dopiero gdy zacznie słabiej kwitnąć, trzeba ją podzielić i przesadzić (na przełomie sierpnia i września). <BR />'Festiva Maxima' - piwonia chińska z charakterystycznymi bordowymi plamkami na śnieżnobiałych płatkach.
Fot. Jolanta Piekarz
    Więcej o:

Skomentuj:

Zieleń: peonie - królowe lata