Meble z internetu?

Tekst: Małgorzata Margas

Dlaczego nie! W sklepach online możemy już kupić w zasadzie wszystko, także meble, sprzęt AGD i RTV. Jak to bezpiecznie zrobić? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

Jakie są zalety i wady zakupów w sieci?

Kupując w internecie, nie wychodząc z domu możemy znaleźć i porównać potrzebny nam sprzęt, zapoznać się z danymi technicznymi i cenami. Oferta jest dostępna 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, a wybór towarów - praktycznie nieograniczony. Ceny produktów są o 10-20 procent niższe niż w tradycyjnych sklepach. Wirtualne zakupy nie są jednak pozbawione wad: nie dotkniemy ani nie przymierzymy kupowanej rzeczy, musimy polegać na zdjęciu i opisie. Nie zawsze można liczyć na fachową pomoc, a dostawa towaru trwa czasem nawet miesiąc.

Jak szukać sklepów i towarów z danej branży?

Najprościej przez wyszukiwarki internetowe, np. Google, Yahoo, Szukacz. Po wpisaniu nazwy produktu pojawią się linki (odnośniki) z adresami sklepów. Szukać możemy również poprzez portale z adresami sklepów (na każdym znajduje się ponad 2 tys. sklepów z polskiej sieci) oraz przez tzw. pasaże handlowe umieszczone na stronach popularnych portali. Oferta jest podzielona na kategorie, np. dom i ogród, RTV-AGD i wiele innych. Wchodząc kolejno w poszczególne kategorie, trafimy do tego, czego szukamy. Towar jest opisany, opatrzony zdjęciem i ceną. Możemy szybciej dotrzeć do produktu, wpisując jego nazwę w okno wyszukiwarki; znajdziemy je na stronie głównej każdego sklepu internetowego.

Co to są porównywarki cenowe?

To serwisy porównujące ceny danego produktu w sklepach internetowych. Po wpisaniu w okno wyszukiwarki nazwy produktu (lub jej części) otrzymujemy listę towarów. Klikając w wybrany - widzimy informacje na jego temat oraz porównanie cen w oferujących go sklepach. Ze strony porównującej ceny można przejść na stronę zakupową każdego z wymienionych sklepów.

Jak zamawiać towar i jak za niego płacić?

Podczas pierwszej wizyty w sklepie trzeba się zarejestrować - wypełnić dostępny na stronie formularz; większość sklepów prowadzi przez procedurę rejestracji krok po kroku. Zamawiając towar, trzeba ustalić warunki zakupu: * cenę (czy zawiera wszystkie składniki, np. podatek) oraz koszty dostarczenia zamówienia, * sposób zapłaty - decydujemy o formie płatności: przy odbiorze, kartą kredytową lub przelewem, * termin dostarczenia produktu, * sposób jego dostarczenia - za pośrednictwem poczty, firmy kurierskiej, kuriera ze sklepu; w niektórych sklepach można też odebrać osobiście.

Co z gwarancją i reklamacją?

Razem z towarem powinniśmy dostać dowód zakupu (paragon, fakturę) oraz kartę gwarancyjną podstemplowaną przez sklep. Reklamacje e-zakupów wyglądają tak samo jak w przypadku zakupów w tradycyjnym sklepie.

Gdzie robić zakupy?

Portale: www.sklepy24.pl,

www.i-sklepy.pl

Pasaże handlowe:

www.pasaz.onet.pl,

www.pasaz.wp.pl,

www.zakupy.interia.pl

Porównywarki cenowe:

www.ceneo.pl, www.gemino.pl,

www.9sekund.pl

Sklepy: www.ebay.pl,

www.and-bud.com.pl,

www.artgeist.com, www.gamatapet.pl,

www.wdobrymstylu.pl, www.akademiaarchitektury.com

Skomentuj:

Meble z internetu?