Biel, błękit i ślady antyku
Lazurowe niebo, błękitne morze, a na ich tle - olśniewająco białe domy. Czemu by nie zatrzymać w mieszkaniu na dłużej wspomnień z udanych greckich wakacji?
Kolory. Biel zestawiona z czystym kobaltowym błękitem w całej gamie odcieni - od bardzo jasnego, mocno rozbielonego, do ciemnego, niemal granatowego.
Meble. Stoły, krzesła. łóżka, kredensy, czyli sprzęty czysto funkcjonalne. Wygodne miękkie sofy w dzisiejszych czasach też oczywiście się stosuje, ale bardziej odpowiednie będą tradycyjne ławy. Meble powinny być wykonane ręcznie z naturalnego drewna, np. malowanego, lub wyplatane z roślinnych pędów - w całości albo częściowo (siedziska).
Materiały. Tylko naturalne. Zastosowanie znajduje wszystko, co rodzi się na ziemi lub w głębi morza. Oprócz drewna, plecionek, marmuru i innych kamieni dużo ceramiki, a do tego wyroby z muszli i macicy perłowej.
Ozdoby. Naśladujące elementy architektury starożytnej Grecji, a więc pilastry, gzymsy, fryzy oraz kopie antycznej ceramiki wyrabiane tradycyjnymi metodami.
Detale. Starannie dobrane podkreślą niepowtarzalny charakter wnętrza.
Tkaniny. Lniane i bawełniane płótna o prostych splotach. Z cieplejszych materii - samodziałowe wełny i dzianiny.
Formy. Proste i niewyszukane. Zarówno duże praktyczne sprzęty, jak i drobiazgi (np. pokazane na zdjęciu obciążniki do obrusów) powinny być wykończone tak, by wyglądały na ręczną robotę. Wzory. Dwubarwne, biało-niebieskie kratki i paski na tkaninach - obrusach, chodnikach, zasłonkach. Naczynia mogą być ozdobione bardziej skomplikowanymi wzorami roślinnymi (gałązki oliwne) albo wizerunkami antycznych herosów.
Naczynia. Przede wszystkim użytkowe, między innymi stołowe, stylizowane na antyczne. Odpowiednio wyeksponowane z powodzeniem mogą pełnić również funkcję dekoracyjną.
- Więcej o: