Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Biel, błękit i ślady antyku

Stylizacja: Joanna Płachecka, Joanna Woyda Zdjęcia: Agata Jakubowska

Lazurowe niebo, błękitne morze, a na ich tle - olśniewająco białe domy. Czemu by nie zatrzymać w mieszkaniu na dłużej wspomnień z udanych greckich wakacji?

O stylu w skrócie : aby przywołać w domu atmosferę Grecji, szczególnie ulubionych przez turystów cykladzkich wysp, źródła inspiracji trzeba szukać w greckiej tradycji antycznej i wiejskiej. Ich zestawienie stworzy jedyny w swoim rodzaju styl, będący harmonijnym połączeniem prostoty z artystycznym wyrafinowaniem. Jego najistotniejszą cechą są zaskakujące kontrasty. Zgodnie mogą obok siebie egzystować sprzęty o surowych, bardzo oszczędnych formach oraz kunsztownie wykonana, pięknie zdobiona ceramika. Przedmioty te bardzo wyraziście prezentują się na tle bielonych, nierówno wykończonych ścian (dla zwiększenia efektu można je ozdobić marmurowymi detalami). Bardzo charakterystyczna jest kolorystyka - połączenie bieli i kobaltowego błękitu - powtarzająca barwy nie tylko tamtejszych krajobrazów, ale także greckiej flagi.



Kolory. Biel zestawiona z czystym kobaltowym błękitem w całej gamie odcieni - od bardzo jasnego, mocno rozbielonego, do ciemnego, niemal granatowego.

Meble. Stoły, krzesła. łóżka, kredensy, czyli sprzęty czysto funkcjonalne. Wygodne miękkie sofy w dzisiejszych czasach też oczywiście się stosuje, ale bardziej odpowiednie będą tradycyjne ławy. Meble powinny być wykonane ręcznie z naturalnego drewna, np. malowanego, lub wyplatane z roślinnych pędów - w całości albo częściowo (siedziska).

Materiały. Tylko naturalne. Zastosowanie znajduje wszystko, co rodzi się na ziemi lub w głębi morza. Oprócz drewna, plecionek, marmuru i innych kamieni dużo ceramiki, a do tego wyroby z muszli i macicy perłowej.

Ozdoby. Naśladujące elementy architektury starożytnej Grecji, a więc pilastry, gzymsy, fryzy oraz kopie antycznej ceramiki wyrabiane tradycyjnymi metodami.

Detale. Starannie dobrane podkreślą niepowtarzalny charakter wnętrza.

Tkaniny. Lniane i bawełniane płótna o prostych splotach. Z cieplejszych materii - samodziałowe wełny i dzianiny.

Formy. Proste i niewyszukane. Zarówno duże praktyczne sprzęty, jak i drobiazgi (np. pokazane na zdjęciu obciążniki do obrusów) powinny być wykończone tak, by wyglądały na ręczną robotę. Wzory. Dwubarwne, biało-niebieskie kratki i paski na tkaninach - obrusach, chodnikach, zasłonkach. Naczynia mogą być ozdobione bardziej skomplikowanymi wzorami roślinnymi (gałązki oliwne) albo wizerunkami antycznych herosów.

Naczynia. Przede wszystkim użytkowe, między innymi stołowe, stylizowane na antyczne. Odpowiednio wyeksponowane z powodzeniem mogą pełnić również funkcję dekoracyjną.

    Więcej o:

Skomentuj:

Biel, błękit i ślady antyku