Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomyśl zanim wyrzucisz

Marcelina Szumer

Jedzenie, kosmetyki, chemia, ubrania - kupujemy i pakujemy w plastikowe worki tysiące rozmaitych produktów. W sklepie rzadko myślimy o tym, co nasze zakupy oznaczają dla środowiska

W polskich domach produkuje się rocznie 10 mln ton śmieci - 300 kg na jednego mieszkańca! I choć aż 90 proc. z odpadów, które lądują w koszach, nadaje się do powtórnego wykorzystania, w procesie recyklingu udaje nam się odzyskać zaledwie 2-3 proc. z nich! To jeden z najgorszych wyników w Europie - w Niemczech i Szwecji przetwarza się ponad 30 proc. śmieci, w Czechach prawie 10 proc. Polskie wysypiska przepełniają się dwa razy szybciej niż niemieckie. Dzieje się tak dlatego, że nie potrafimy albo nie chce nam się segregować odpadów.



Kolorowe pojemniki do selektywnej zbiórki w wielu gminach i na wielu osiedlach wciąż są rzadkością. Jeśli wkrótce się to nie zmieni, nie tylko utoniemy w śmieciach, ale też słono za to zapłacimy: - Wynegocjowaliśmy z Unią okres przejściowy w kwestii recyklingu, ale jeśli szybko nie poprawimy sytuacji, to już w 2015 r. będziemy płacić wysokie kary - mówi Michał Mikołajczyk z organizacji odzysku Rekopol.

A przecież recykling opłaca się wszystkim! Śmieć nie musi być tylko śmieciem, przekonuje Grzegorz Rytko, dyrektor PlasticsEurope, organizacji zrzeszającej producentów plastiku: - W procesie recyklingu można powtórnie odzyskać tworzywo sztuczne lub energię. Z 30 plastikowych butelek można wyprodukować polarową bluzę, a z 450 opakowań po proszku do prania - parkową ławkę. Nawet piłka, którą grali zawodnicy podczas Euro, jest wykonana w całości z przetworzonego tworzywa sztucznego.

Co możemy zrobić - na i po zakupach, by ulżyć środowisku? Po pierwsze, kupować rozsądnie. Po drugie, segregować.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pomyśl zanim wyrzucisz