Kleje do drobiazgów
Niejeden cenny lub ulubiony przedmiot - nieopatrznie stłuczony - możemy uratować, stosując odpowiedni klej.
Zanim więc kupimy klej, najpierw musimy wiedzieć, z jakiego materiału wykonane jest to, co chcemy skleić.
Błyskawiczne działanie
Mają bardzo krótki czas wiązania, zazwyczaj do 10 sekund. Są to jednoskładnikowe kleje cyjanoakrylowe, takie jak Super Glue, Kropelka, Cyjanopan i inne. Sprzedaje się je zazwyczaj w maleńkich (2-3 g) tubkach. Nadają się do drobnych napraw. Mają zastosowanie w modelarstwie, przy klejeniu plastiku, drewna, metalu, gumy, skóry, szkła porcelany i papieru. Nie kleją polietylenu, sylikonów i styropianu (działają w tym przypadku jak rozpuszczalnik). Nie wiążą też powierzchni porowatych ani nie wypełniają ubytków.
Można spotkać kleje cyjanoakrylowe zalecane zarówno do połączeń sztywnych, jak i elastycznych.
Jak postępować
Przystępując do klejenia, należy dokładnie oczyścić powierzchnie sklejane z kurzu i pyłów, a także wygładzić je, gdyż klej cyjanoakrylowy stosuje się do powierzchni gładkich. Należy zwracać szczególną uwagę na to, aby klej, na przykład w momencie przyklejania uszka do kubka, nie dostał się pod palce, gdyż już po kilku sekundach możemy mieć poważne trudności z ich odklejeniem. Ratunkiem wtedy może być przemywanie rąk pod bieżącą letnią wodą. Gdybyśmy skleili sobie powieki, bo i tak się może zdarzyć, na ratunek może przyjść nam już tylko lekarz.
Aby uniknąć podobnych kłopotów, zawsze powinniśmy się używać gumowych rękawiczek i okularów ochronnych.
Twarde jak skała
Jeśli chcemy przykleić lustro do ściany lub do metalowej ramy, powinniśmy użyć kleju epoksydowego.
Kleje epoksydowe należą do klejów dwuskładnikowych, to znaczy, że bezpośrednio przed sklejaniem musimy wymieszać z sobą zawartość dwóch tubek znajdujących się w opakowaniu.
Do popularnych klejów epoksydowych należą: Poxipol, Distal, Stofarb i Epoxsy Glue. Sprzedawane są w opakowaniach o pojemności od 14 do 700 ml.
Przeznaczone są do łączenia z sobą takich materiałów jak: metal, szkło, drewno, ceramika, porcelana, minerały, kamienie szlachetne, beton, azbest, guma, styropian, tworzywa sztuczne, poliestrowe itd. Wszystkie te materiały można łączyć ze sobą w dowolnej kombinacji. Świetnie nadają się do sklejania akwariów, napraw armatury i urządzeń sanitarnych. Można nimi mocować rękojeści w narzędziach, haki i kołki w sufitach i ścianach.
Ponieważ po związaniu struktura tych klejów jest niezwykle zwarta i twarda, można z powodzeniem spoiny obrabiać mechanicznie, wiercąc, gwintując czy szlifując.
Sa odporne na działanie wody, kwasów, olejów i rozpuszczalników oraz wysokich temperatur (do 120 stopni).
Do dzieła
Najpierw musimy dokładnie oczyścić powierzchnie, na które będziemy nanosić klej i odtłuścić (benzyną ekstrakcyjną lub letnią wodą z płynem Ludwik). Dobrze jest stykające się powierzchnie potrzeć papierem ściernym. Następnie mieszamy z sobą zawartości obu tubek, ważne jest, aby ilość kleju wyciśniętego z każdej tubki była jednakowa. Dokładnie wymieszany klej nanosimy równomiernie cienką warstwą na klejone powierzchnie i dociskamy je do siebie.
Czas twardnienia spoiny wynosi od czterech minut do kilku godzin, a pełną wytrzymałość mechaniczną osiąga zazwyczaj po 24 godzinach.
Co do butów?
Oczywiście Butapren. Jest to klej kauczukowy do klejenia skóry, gumy, filcu i innych tkanin naturalnych. Szczególnie polecany jest do sklejania właśnie obuwia, gdyż jest mocny i bardzo elastyczny, wodoodporny, a spoiny są bardzo trwałe i wytrzymałe.
Podłoże do klejenia musi być czyste; należy je przetrzeć papierem ściernym, usunąć z powierzchni stare odklejające się spoiny i odtłuścić. Klej trzeba dokładnie wymieszać i dopiero wtedy nanosić (np. pędzlem) cienką warstwę na obie klejone powierzchnie. Ważne, aby klej miał temperaturę pokojową.
Klejąc materiały chłonne, takie jak skóra czy tkaniny, należy klej nanieść dwukrotnie w 10-15-minutowym odstępie czasu. Następnie po blisko 15 minutach. Po naniesieniu ostatniej warstwy kleju elementy klejone łączy się ze sobą, mocno je do siebie dociskając na czas 10-15 minut. Elastyczność spoiny uzależniona jest od siły nacisku, a pełną wytrzymałość spoina uzyskuje dopiero po upływie od 48 do 72 godzin. Klejenie powinno odbywać się w pomieszczeniach o dobrej wentylacji i z dala od źródeł ognia.
Butapren można kupić w opakowaniach o pojemności od. 0,04 do 20 litrów.
- Więcej o: