Wygodne krzesło dla ucznia
Z początkiem roku szkolnego uczniowie znów zaczną spędzać wiele godzin dziennie przy biurku. Aby taki tryb życia nie odbijał się na ich postawie, powinniśmy zapewnić dzieciom właściwe krzesła.
Jak wybierać
Nie kupujmy krzesła w ciemno, wcześniej posiedźmy na nim przez chwilę i sprawdźmy jego możliwości. Przede wszystkim dowiedzmy się, które części fotela (i w jakim zakresie) można regulować. Ale to nie wszystko; warto zwrócić również uwagę na:
- obicie: najtrwalsza i bardzo praktyczna (łatwa do czyszczenia) jest tapicerka z mikrofibry; dla dziecka można wybrać krzesło z kolorową tapicerką bawełnianą, ale uwaga: dla alergików polecane są obicia ze skóry naturalnej lub sztucznej, na których nie gromadzi się kurz;
- kółka: przede wszystkim powinny zapewniać płynne przesuwanie krzesła; do podłóg twardych (np. parkietu) najlepsze są kółka o miękkiej powierzchni, a do podłóg dywanowych - o twardej;
- podnóżek: jest niezbędny dla osoby niskiej, aby siedząc, mogła oprzeć całe stopy na podłożu; niestety, rzadko bywa w wyposażeniu krzesła, najczęściej trzeba go więc dokupić.
Cechy idealnego krzesła
1. Możliwość odchylenia oparcia
Zgodnie z zaleceniami ortopedów plecy powinny być podpierane przez cały czas. Dlatego dobrze jest, gdy oparcie krzesła "podąża" za kręgosłupem, kiedy podczas pracy się pochylamy lub odchylamy. Ważna jest również możliwość zablokowania oparcia w wybranej przez nas pozycji. Niektóre modele krzeseł mają specjalny mechanizm synchroniczny, który pozwala na jednoczesną zmianę kąta nachylenia zarówno oparcia, jak i siedziska.
2. Regulowana wysokość oparcia
Regulacja wysokości oparcia pozwala dostosować je do naturalnej krzywizny pleców. Dobre krzesło zapewnia podparcie części lędźwiowej kręgosłupa oraz całych pleców przynajmniej do wysokości łopatek. Jeżeli pracujemy przy biurku kilka godzin dziennie, najlepsze będzie krzesło z wysokim oparciem, a jeszcze lepiej - z zagłówkiem.
3. Możliwość wsparcia rąk
Podłokietniki powinny mieć taką wysokość, by ręce wsparte o blat zginały się pod kątem prostym lub lekko rozwartym. W większości krzeseł wysokość tę można regulować. Droższe modele mają ruchome podłokietniki przemieszczające się z opartym na nich przedramieniem.
4. Siedzisko o odpowiednich rozmiarach
Siedząc, należy zajmować całe siedzisko. Jego optymalna głębokość to taka, która zapewnia podparcie dla 2/3 długości ud. Zmieniamy ją, odsuwając lub przysuwając oparcie. Ważna jest też szerokość siedziska - po bokach siedzącej osoby powinno pozostać ok. 3 cm wolnego miejsca.
5. Ruchome siedzisko
Obecnie większość krzeseł ma mechanizmy pneumatyczne pozwalające na regulację wysokości bez wstawania z krzesła. Siedząc, powinniśmy stopy opierać o podłogę, a nogi zginać pod kątem prostym lub lekko rozwartym.
- Więcej o:
Aranżacje: pokój nastolatki na trzy sposoby
Dekoracyjne pomoce szkolne
Jak ciekawie wykończyć sufit?
Master bedroom, czyli spokój o poranku
Robaki w domu. 13 insektów, z którymi mieszkasz. Jak się ich pozbyć?
Wnętrze wypełnione roślinami
Czy drzewko szczęścia rzeczywiście grozi nieszczęściem?
Likwidujemy szczelinę między kuchnią a blatem