Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Art déco - wieczna młodość

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Karolina Świderska Zdjęcia: Arkadiusz Ścichocki

Chociaż styl art déco ma już ponad osiemdziesiąt lat, nie zestarzał się. Ba! Wygląda tak młodo, że może konkurować z ostatnimi nowinkami wnętrzarskiej mody.

22.12.2008 WARSZAWA SESJA STYLE NZ STYL ART DECO , WNETRZA - POKOJ MEBLE , STYLIZACJA KAROLINA SWIDERSKA DLA CZASOPISMA CZTERY KATY FOT. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 3 (209) - 3 2009
Meble. Wszystkie, które służą wygodzie (stoły, krzesła, łóżka, szafy, biurka itp.), a także sprzęty o charakterze zdecydowanie reprezentacyjnym, jak barki czy kabinety (bogato zdobione meble skrzyniowe, dwuczłonowe, często z odchylaną płytą do pisania, z mnóstwem szufladek i skrytek na biżuterię i dokumenty).
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
O stylu w skrócie

Terminem art déco określa się styl dominujący od lat dwudziestych do czterdziestych XX wieku - głównie w meblarstwie, ale także w architekturze, sztukach plastycznych, modzie damskiej (strojach i biżuterii). Jego twórcy postulowali odrodzenie rzemiosła, syntezę sztuk oraz ścisłe powiązanie działalności artystycznej z przemysłem. Stąd dużą wagę przykładali nie tylko do projektów dużych elementów wyposażenia wnętrz, ale też do drobiazgów. Inspirację czerpano przede wszystkim z egzotycznych kultur i nurtów awangardowych w ówczesnej sztuce, takich jak kubizm, fowizm oraz konstruktywizm. Zaowocowało to m.in. charakterystycznym zgeometryzowaniem oraz uproszczeniem form przedmiotów i motywów dekoracyjnych.

Skomentuj:

Art déco - wieczna młodość