Kamienna aranżacja

Projekt wnętrza: Barbara Pilarska Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Dorota Karpińska Zdjęcia: Rafał Lipski

Bardzo trwały, wręcz niezniszczalny, a do tego niezwykle dekoracyjny i pięknie się starzejący - ślady zużycia dodają mu jedynie szlachetności. Właściwie jedyną wadą naturalnego kamienia jest wysoka cena. Wpływa na nią nie tylko wartość samego materiału, ale też koszt jego obróbki oraz fachowego układania. Kamień jest bowiem dostępny w postaci dużych, bardzo ciężkich płyt różnej grubości, które trzeba pociąć na kawałki odpowiedniej wielkości, wypolerować i dopasować do okładanej powierzchni.

WNETRZA LAZIENKA
Owalną wannę, zainstalowaną w rogu pomieszczenia, otacza marmurowy blat. Można na nim postawić wszystkie rzeczy potrzebne podczas kąpieli.
Fot. Rafa3 Lipski
Tańszą alternatywą są gotowe - już pocięte i wypolerowane - płytki kamienne o wymiarach odpowiadających wielkości płytek ceramicznych i mozaikowej kostki (od 30 x 50 cm do 1 x 1 cm). Można je kupić w większości firm kamieniarskich oraz w supermarketach budowlanych. Z ich położeniem powinien poradzić sobie każdy glazurnik. Do łazienek nadają się wszystkie rodzaje kamienia. Tak jak w kuchniach, oczywiście najlepiej sprawdza się twardy i odporny na zabrudzenia granit. Natomiast marmur w kontakcie z niektórymi środkami chemicznymi może się przebarwić, zaplamić albo zmatowić. Jest jednak sposób, by uchronić go przed zniszczeniem - w sklepach są dostępne specjalne preparaty impregnujące i pielęgnujące. Właśnie marmurem wykończono prezentowaną łazienkę. Gospodarze wybrali kamień w nietypowy wzór - niejednakowej grubości biało-szare pasy. Wyłożono nim wszystkie ściany i podłogę, a także brodzik w kabinie prysznicowej oraz obudowę owalnej wanny.

Skomentuj:

Kamienna aranżacja