Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kaczka po staropolsku oraz kaczka w miodzie

Wykonanie potraw: Paweł Kałuski Stylizacja i zdjęcia: Jarosław Madejski Przepisy: archiwum Źródło: "Kuchnia" - magazyn dla smakoszy

Która lepsza? Oto pytanie. Obie znakomite...

DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI
Kaczka po staropolsku

1 kaczka (około 1,8 kg), 1 kg kwaśnych jabłek, 1 szklanka czerwonego wina, tłuszcz do smarowania blachy, pieprz, sól, majeranek, estragon (razem 2 łyżeczki zmieszanych sproszkowanych przypraw)

Kaczkę myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem i nacieramy przyprawami. Do środka wkładamy 2 obrane i pokrojone w cząstki jabłka. Tak przygotowaną kaczkę układamy w wysmarowanej tłuszczem brytfannie, podlewamy winem i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C. Pieczemy około 1 godz., często polewając wytwarzającym się sosem. Po godzinie zwiększamy moc kuchenki do 200 st. C i pieczemy jeszcze 45-60 min. W tym czasie obieramy resztę jabłek, wydrążamy z nich gniazda nasienne, kroimy w plastry i smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu z obu stron na złocisty kolor. W czasie przewracania należy uważać, aby jabłka się nie rozpadły. Upieczoną kaczkę dzielimy na 6 części, układamy razem z jabłkami (upieczonymi w jej wnętrzu) na półmisku, obkładamy smażonymi jabłkami. Podajemy z ziemniakami pieczonymi z kminkiem.

Kaczka w miodzie

1 kaczka, 1 cebula, 2 marchewki, 1 pęczek natki pietruszki, 1 łyżeczka tymianku, 2 liście laurowe, 2 łyżki masła, 400 ml miodu pitnego, 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej, 2 łyżki miodu, sól, pieprz, parę orzechów do dekoracji

Kaczkę myjemy, zalewamy 2 l wrzątku, osączamy i odstawiamy na 2 godz. Cebulę i marchewki myjemy, obieramy i kroimy na plasterki. Kaczkę nacieramy z zewnątrz solą i pieprzem, a wewnątrz tymiankiem i rumienimy na rozgrzanym maśle ze wszystkich stron. Na dnie brytfanny układamy plasterki cebuli i marchewki. Kaczkę nadziewamy umytą natką i liśćmi laurowymi. Układamy ją w brytfannie i polewamy miodem pitnym. Pieczemy pod przykryciem 1 godz. w temperaturze 180 st. C. Upieczoną kaczkę wyjmujemy z brytfanny. Sos przecedzamy, studzimy i wstawiamy do lodówki, żeby stężał. Gdy na wierzchu zbierze się tłuszcz, usuwamy go. Mąkę ziemniaczaną rozpuszczamy w 2 łyżkach wody, łączymy z sosem z pieczenia, dodajemy miód i trzymamy na małym ogniu, mieszając, aż sos nieco zgęstnieje. Kaczkę podajemy udekorowaną orzechami z ziemniaczanym puree i sosem.

    Więcej o:

Skomentuj:

Kaczka po staropolsku oraz kaczka w miodzie