Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bollywood - dekoracje prosto z Indii

Tekst: Elżbieta Błasikiewicz Stylizacja: Carmen Perez Zdjęcia: Rafał Lipski, Shutterstock, producenci

Nierealny świat wykreowany w bollywoodzkiej fabryce snów schodzi z ekranów i wkracza do współczesnych domów, przemieniając je w egzotyczne pałace. Chwilowa moda czy też trwały trend? Czas pokaże.

Żywe kolory, ozdobne kształty mebli i dekoracyjnych przedmiotów, blask oraz mnóstwo tkanin - tutaj można się poczuć jak w buduarze księżniczki ze wschodniej bajki.
Żywe kolory, ozdobne kształty mebli i dekoracyjnych przedmiotów, blask oraz mnóstwo tkanin - tutaj można się poczuć jak w buduarze księżniczki ze wschodniej bajki.
Moda na Bollywood (neologizm powstały z połączenia słów: Bombaj i Hollywood) pojawiła się w Europie, nie wyłączając Polski, stosunkowo niedawno. Jej początek dała ogromna popularność filmów produkowanych w wytwórniach w Bombaju, które od początku ich powstania (lata czterdzieste XX w.) przyciągały przed ekrany kinowe miliony indyjskich widzów, a w ostatnich latach zawładnęły też wyobraźnią mieszkańców naszego kontynentu. Zjawisko to (a może nawet styl życia?) jest zupełnym fenomenem - jak grzyby po deszczu powstają fankluby bollywoodzkich gwiazd, portale i fora internetowe im po-święcone oraz szkoły tańca bollywoodzkiego. Naturalną konsekwencją wydaje się przeniesienie wymyślonej scenografii filmowej do prawdziwych WNĘTRZ MIESZKALNYCH.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail:Zobacz przykład, Zapisz sięCo zwraca uwagę w stylu Bollywood

Ozdobne formy mebli nawiązujące do europejskich stylów historycznych, a właściwie będące ich swobodną mieszanką. Inspiracji szuka się zwłaszcza w najbardziej dekoracyjnych "pałacowych" nurtach, takich jak barok, rokoko, empire. Ale w tym stylu są one wręcz karykaturalnie przerysowane.

Przepych jako główna zasada aranżacji WNĘTRZA. Całe wyposażenie musi epatować bogactwem. Pożądany jest również złoty lub kryształowy (niekoniecznie prawdziwy) blask przedmiotów, dający złudzenie niemal królewskiej zamożności.

Luksusowe materiały - jedwabie, aksamity, marmury, często intarsjowane drewno i złocony metal albo ich imitacje z nowoczesnych tworzyw sztucznych.

Mocna kolorystyka - to wkład tradycji indyjskiej do europejskich pałacowych WNĘTRZ (tak jak widzieli je scenografowie z Bollywood). Znajdziemy tu cukierkowe odcienie różu, głębokie fiolety, kobaltowe błękity, trawiaste zielenie, oranże i słoneczną żółć. Wszystkie kolory są bardzo żywe, bo uzyskiwane z naturalnych barwników.

Indyjskie dodatki, które nadają WNĘTRZOM specyficzny charakter. Mogą to być na przykład ażurowe lampiony z kutego metalu, lustra w ręcznie rzeźbionych drewnianych ramach, malowane szkło, mosiężne figurki bóstw albo dzikich zwierząt.

Tkaniny. Bollywoodzkie WNĘTRZE powinno być nimi wręcz otulone. Miękkie dywany, gobeliny na ścianach, wzorzyste narzuty na łóżkach, haftowane poduszki na meblach do siedzenia i na podłodze.

Zobacz galerię zdjęćZobacz także:

Wnętrze z indyjskim wystrojem

Mieszkanie: indyjska aranżacja

Łazienka w stylu indyjskimSkomentuj:

Bollywood - dekoracje prosto z Indii