Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak ochronić balkon przed komarami

Tekst: Anna Skórkowska Zdjęcia: Agnieszka Matyszczyk, Paweł Słomczyński, Arkadiusz Ścichocki, Łukasz Zandecki, Plantpol Zaborze

Nawet najpiękniejszy balkon przestanie cieszyć, gdy opanują go komary i meszki. Są sposoby, by te owady omijały nas z daleka.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI
Plektrantus to roślina przeznaczona do uprawy w skrzynkach i pojemnikach. Jest traktowana jako sezonowa, ale można ją przechować przez zimę podobnie jak pelargonie. Ścięte pędy łatwo się ukorzeniają, wiosną warto więc przygotować sadzonki (przycinając roślinę mateczną).
FOT. PLANTPOL ZABORZE
Najlepiej posadzić w donicach i balkonowych skrzynkach intensywnie pachnące ROŚLINY, których zapachu komary nie tolerują. Lawenda, bazylia, mięta, plektrantus oraz pelargonia pachnąca (tzw. geranium) wydzielają przez kwiaty i liście olejki eteryczne - ich woń stworzy zaporę zniechęcającą intruzów do składania nam wizyt.

Skuteczne są także odstraszające komary olejki: goździkowy, lawendowy, geraniowy (uzyskiwany z bodziszka korzeniastego) i miętowy, a także esencja waniliowa do ciast, której nie znoszą meszki. Tymi środkami można smarować ubrania i odkryte części ciała albo podgrzewać je w "kominkach". Jeśli owady są szczególnie dokuczliwe, warto zastosować dodatkowo świece zapachowe, pałeczki i pochodnie przeciwkomarowe, a także elektrofumigatory, które na balkonie należy podłączyć do prądu za pomocą przedłużacza.

Skomentuj:

Jak ochronić balkon przed komarami